لاغری

شروع کردن مناسب کلاس های ورزشی

شروع کردن مناسب کلاس های ورزشی

شروع کردن مناسب کلاس های ورزشی
انتخاب رشته ورزشی یکی از مهم ترین دغدغه های والدین است و از آن مهم تر اینکه کودک خود را در چه سنی و در چه رشته ای ثبت نام کنند؟ برای پاسخ دادن به این پرسش باید ابتدا هدف خود را از ثبت نام کودک خود در کلاس های ورزشی مشخص کنیم. آیا برای اوقات فراغت و حرکات اصلاحی است ؟ یا فعال نگه داشتن کودک یا حتی کسب قهرمانی؟
در این بخش از مجله راستینه ، بنا به درخواست خانمی ارجمند که برای انتخاب رشته ورزشی پسرشان در ۱۴ سالگی ، نیاز به همراهی داشتند به این سوالات پاسخ خواهیم داد .

قبل از شروع هر کاری باید هدف را مشخص کنیم و عموما ثبت نام کلاس های ورزشی دارای ۳ هدف هستند :

کلاس های ورزشی
هدف اول شروع مناسب کلاس های ورزشی : اوقات فراغت است .

زمانی که بحث از اوقات فراغت می شود، هدف بیشتر شادی و تفریح است که باید به علایق کودک توجه شود، اما نکته ای که بسیار مهم است زمان اوقات فراغت است. والدین در تابستان کودک خود را در کلاس های مختلفی ثبت نام می کنند اما باید به این نکته توجه داشته باشند که کلاس های ورزشی نباید به صورت متوالی باشند؛ یعنی ساعت ۸ تا ۱۰ یک رشته ورزشی، ساعت ۱۰ : ۳۰ تا ۱۲ یک رشته ورزشی دیگر و… زیرا فشار بیش از حد موجب آسیب رساندن به بدن می شود، اما اگر این فشارها شديد نباشد موجب تحریک صفحات رشدی و رشد بهتر استخوان و در نتیجه افزایش قد خواهد شد. برای مثال اگر قد نوجوانی ۱۵۰ سانتی متر است و دچار تخریب صفحات رشدی شده، قد او به ۱۴۹ سانتی متر کاهش پیدا نمی کند، بلکه در همان ۱۵۰ سانتی متر باقی خواهد ماند و دیگر رشد نخواهد کرد. اگر کودکی ۶ روز در هفته و هر روز بیش از ۳ ساعت به یک فعالیت ورزشی شدید مانند فوتبال، دو و … بپردازد فشارهای شدیدی بر صفحات رشدی او وارد می شود، در حالی که اگر کودک روزانه ۳۰ دقیقه یا هفته ای ۵-۴ بار به مدت ۱ ساعت ورزش های دو، والیبال، بسکتبال، فوتبال و… انجام دهد موجب تحریک صفحات رشدی او می شود و به رشدش کمک خواهد کرد. بنابراین بهتر است کودک را بیش از یک رشته ورزشی در روز ثبت نام نکنید . باید به این نکته توجه کنید که فرزند شما در طول روز علاوه بر فعالیت های داخل کلاس های ورزشی، فعالیت های دیگری مانند دویدن، دوچرخه سواری و … در خارج از کلاس های ورزشی نیز انجام می دهد بنابراین نباید با ثبت نام در کلاس های ورزشی به صورت متوالی به بدن او فشار بیاورید.

کلاس های ورزشی
هدف دوم شروع مناسب کلاس های ورزشی : حفظ سلامت است .

سقراط می گوید : “حرکت یعنی زندگی ” بنابراین اگر می خواهیم زنده باشیم و سالم زندگی کنیم باید در حال حرکت باشیم. بهترین روش برای تحرک، فعالیت های بدنی و ورزش است. طبق آمار جدید مجله پزشکی لنست، میزان چاقی کودکان و نوجوانان در طول ۴ دهه گذشته در جهان ۱۰ برابر شده که به معنای وجود ۱۲۴ میلیون پسر و دختر چاق است. کودکان چاق با احتمال بیشتری به بزرگسالان چاقی تبدیل می شوند که در معرض خطر مشکلات پزشکی جدی مانند دیابت نوع ۲، چاقی، سکته مغزی و برخی سرطان ها مانند سرطان سینه و سرطان روده بزرگ قرار می گیرند.
یکی از عوامل مهم در چاقی کودکان بی تحرکی آنهاست که به زندگی آپارتمانی و ماشینی مربوط است. امروزه کودکان به جای اینکه به بازیها و فعالیت های بدنی بپردازند بیشتر به تماشای تلویزیون، بازی های کامپیوتری و استفاده از گوشی ها مشغول اند که این موارد عامل مهم و اصلی در افزایش چاقی در کودکان است. نکته دیگری که حائز اهمیت است، دلسوزی والدین است. والدینی که از روی دلسوزی برای کودکان به غذاهای پرحجم و چرب ، نه نمی گویند، در واقع پایه ی چاقی و بیماری های آینده فرزندان خود را ساخته اند ، در حالی که علاوه بر آموزش درست شیوه زندگی و تغذیه مناسب باید کودکان را به اجرای فعالیت های ورزشی تشویق کرد. از این رو، برای حفظ و بهبود سلامت، کودکان باید ۵-۴ روز در هفته به مدت ۱ ساعت به یک رشته ورزشی بپردازند. البته انتخاب رشته ورزشی باید متناسب با سن کودک باشد که در جدول ذیل به این موضوع اشاره شده است.

شروع مناسب کلاس های ورزشی
هدف سوم شروع مناسب کلاس های ورزشی : ورزش قهرمانی است .

کودکان یا والدین علاقه مند هستند وارد عرصه قهرمانی و حرفه ای شوند اما چگونه باید رشته ورزشی مناسب را انتخاب کنند؟ در چه سنی می توانند وارد این عرصه شوند؟ دوره سنی ۴ تا ۱۵ سالگی را دوره استعدادیابی ورزشی می نامیم. متخصصان استعدادیابی با مجموعه ای از تست ها تشخیص می دهند تیپ بدنی و بدن کودک شما برای چه رشته ورزشی مناسب تر است و در چه رشته ای بهتر پاسخ می دهد، اما این یک بخش داستان است، بخش بعدی سن کودک است که در چه رشته ای و در چه سالی بهتر پاسخ می دهد که در جدول به آن اشاره شده است. برای مثال، کودک شما پسر و برای رشته شنا مناسب است (یا می خواهید در رشته شنا او را ثبت نام کنید باید در سن ۷ تا ۸ سالگی او را ثبت نام کنید تا با گذر زمان ، تکنیک های پایه شنا را فرا گیرد و بدن او آماده شود و در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی بدن او آمادگی تحمل فشارهای سنگین تر برای تمرین و مسابقه را پیدا کند و در این زمان نتایج خوبی به دست بیاورد. فقط باید به این موضوع توجه کرد که در ورزش ، اصلی وجود دارد به نام اصل فردیت و با توجه به این اصل ، باید هر کودک را با توجه به شرایط جسمانی و روانی خود مقایسه کرد و شرایطش را سنجيد .
دو میدانیشروع مناسب کلاس های ورزشی ، به معنی آمادگی فرزند شماست :

برای تشخیص موارد فوق به متخصصان ورزشی و مراکز تخصصی استعدادیابی ورزشی مراجعه کنید. همچنین قبل از ثبت نام در کلاس های ورزشی توسط متخصصان پزشکی ورزشی سلامت ، کودک خود را تایید کنید و در صورت هرگونه مشکل با آنها مشورت کنید. علاوه بر این ۳ رشته ورزشی شنا، ژیمناستیک و دو میدانی رشته های مادر هستند؛ یعنی در این ۳ رشته الگوهای حرکتی اغلب رشته های ورزشی و همه فعالیتهای بدنی وجود دارد . با اجرای ورزش های مادر، الگوهای حرکتی، مهارتهای بنیادی و سطح سلامت و آمادگی کودک بالا می آید و بدن او برای اجرای سایر رشته های ورزشی بسیار آماده تر می شود.
منبع:راستینه

برای کاهش وزن بدون گرسنگی  این سه کار را انجام دهید

برای کاهش وزن بدون گرسنگی این سه کار را انجام دهید

برای کاهش وزن بدون گرسنگی، این سه کار را انجام دهید
از دست دادن وزن بدون گرسنگی، دشوار اما شدنی است. شما اگر بخواهید، می توانید بدون حتی تغییر دادن کالری مصرفیتان، وزن کم کنید. با این حال اگر یک کسری کالری ایجاد نمایید و ۳ بار در هفته ورزش کنید، روند کاهش وزنتان سریعتر خواهد شد.
اما چگونه می توانیم بدون تغییر دادن کالری مصرفی‌مان، وزن کم کنیم؟ این کار را با تغییر نوع کالری‌های مصرفیمان انجام خواهیم داد. با خوردن انواع سالم‌تر از مواد غذایی، شما قادر خواهید بود حس سیریتان را بطور طبیعی افزایش دهید که باعث می شود بدون آنکه حتی متوجه شوید، کمتر غذا بخورید. بهتر از همه اینکه حتی می توانید یک روز در هفته به خودتان جایزه دهید و هر چیزی که می خواهید، بخورید.

محاسبه‌گر BMR
یک کسری کالری منطقی ایجاد کنید.

اولین کاری که باید انجام دهیم، محدود کردن کالری هاست. می دانم که قبلا گفتم مجبور نیستید این کار را انجام دهید – و واقعا هم همینطور است – اما انجام این کار، روند کاهش وزن شما را تسریع خواهد کرد و احتمالا حتی متوجه آن نخواهید شد.

آنلاین شوید و در اینترنت به دنبال یک محاسبه‌گر BMR بگردید – BMR مخفف میزان متابولیسم پایه است. شما قد، سن و و وزن‌تان را وارد خواهید کرد. این ماشین حساب، مقدار کالری که بدن شما برای داشتن عملکرد درست در حین استراحت نیاز دارد را به شما خواهد داد.

همچنین باید یک بخش در این محاسبه‌گر وجود داشته باشد که در آن شما میزان فعالیت روزانه‌تان را انتخاب می کنید. بر حسب میزان فعالیت‌تان، یکی را انتخاب کنید تا ماشین حساب، مقدار کالری که برای حفظ وزنتان نیاز دارید را به شما بدهد. حال که این اعداد را در اختیار دارید، باید مقدار کسری کالری مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بعنوان مثال اگر شما برای داشتن عملکرد مناسب در سطح فعالیت انتخابیتان به ۲۴۰۰ کالری در روز نیاز دارید، آن گاه مقدار کالری که فکرمی کنید یک کسری کالری منطقی ایجاد خواهد کرد، تعیین کنید – مثلا ۳۰۰ .

پروتئین
درشت مغذی‌هایتان را تغییر دهید.

حال که میزان کسری مورد نظرمان را داریم، وقت آن است که درشت مغذی‌هایمان را تغییر دهیم. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، احتمالا مصرف کربوهیدراتتان بسیار بالاست. آنچه اساسا باید انجام دهید، آن است که اکثر کالری های ناشی از کربوهیدرات را با کالری پروتئین جایگزین کنید. حدود ۲۰۰ کالری از کربوهیدرات نگه دارید. ماندن در زیر آن عدد به بدن شما امکان خواهد داد وارد وضعیت کتوزیس شود که به روند چربی سوزی سرعت می بخشد.

حال که مصرف پروتئینتان افزایش یافته است، شما از افزایش عضله – که چربی می سوزاند – سود خواهید برد و گرمازایی بدنتان نیز افزایش می یابد. در مورد خوردن چربی نگران نباشید. بدن شما در نبود کربوهیدراتها به یک سوخت جدید نیاز دارد: چربی. در هنگام انتخاب چربی مصرفی‌تان به سراغ چربی نوع خوب بروید.

چیزهایی مانند روغن زیتون، نارگیل، شاهدانه و نخل قرمز را انتخاب کنید – در صورت امکان تصفیه‌نشده و ارگانیک. چربی اشباع از کره و گاوهای تغذیه‌شده با چمن،مرغ های مزرعه‌ای، با کیفیت ترین منابع چربی هستند.

ورزش کنید
سه بار در هفته ورزش کنید.

آخرین مورد، ورزش! به یک باشگاه ملحق شوید و ۳ بار در هفته در آنجا ورزش کنید. بین هر جلسه تمرین، یک روز فاصله بیندازید. شما باید تمرین وزنه و روال های کاردیوی کم‌شدت و با شدت بالا را در برنامه‌تان جای دهید.

برای تمرین با وزنه، شما باید روی لیفت های ترکیبی با استفاده از تکرارهای پایین تمرکز کنید تا حداکثر بهره را از جلساتتان ببرید. منظور ما انجام اسکات، ددلیفت، پرس سینه، پرس سرشانه و پارویی با هالتر است.

این تمرینات، پاسخ های هورمونی را تحریک خواهد کرد و کاهش وزن را تسریع می نماید. برای کاردیو با شدت بالا، فقط کافی است ۱۰ ثانیه با سرعت بدوید، ۱ دقیقه صبر کنید و دوباره ۱۰ ثانیه با سرعت بدوید. این کار را در کل ۷ بار تکرار کنید هفته‌ای یکبار این تمرین را انجام دهید. ساده است، مگر نه؟

برای کاردیو با شدت پایین فقط سعی کنید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در روز پیاده روی کنید – شما می توانید این مدت را به چند بازه تقسیم کنید. تمرین با وزنه و کاردیو با شدت بالا، متابولیسم شما را تا ۴۸ ساعت پس از تمرین بالا خواهند برد. به همین سادگی!‍ به این برنامه عمل کنید تا شاهد نتایج شگفت انگیز باشید.
منبع:راستینه

پرسش‌های متداول درباره لیز‌رلیپولیز

پرسش‌های متداول درباره لیز‌رلیپولیز

پرسش‌های متداول درباره لیز‌رلیپولیز
لیزرلیپولیز یکی از جدیدترین روش‌های از بین بردن چربی‌های موضعی بدن است. در این روش با استفاده از لیزر چربی‌های نقاط مختلف بدن را شکسته و ذوب می‌کنند. لیزرلیپولیز را می‌توان در یک مطب ساده بدون نیاز به بی‌هوشی انجام داد. اما پرسش‌های زیادی در خصوص این فرایند وجود دارد که در این متن به برخی از مهم‌ترین و متداول‌ترین این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

چه کسانی می توانند لیزرلیپولیز کنند

لیزرلیپولیز برای افراد سالم، بدون اضافه وزن و دارای روش زندگی پرتحرک مناسب است که دارای توده چربی در یک نقطه بوده و توانایی رفع آن را با رژیم غذایی و یا ورزش ندارند.

چه نواحی از بدن را لیزر لیپولیز می کنند
لیزرلیپولیز برای از بین بردن توده‌های انباشته شده چربی در نقاط زیر کاربرد دارد:
کمر
چانه، غبغب یا افتادگی چانه
کفل یا کپل
باسن
بازوها
صورت به جز اطراف چشم
مردانی که دارای پستان هستند
پشت گردن
برآمدگی و توده های عمومی

لیزر لیپولیز مزیت‌های زیادی نسبت به سایر روش‌های لیپوساکشن دارد.

لیزر لیپولیز چه مزیت‌هایی نسبت به سایر روش‌های لیپوساکشن دارد
در طول مدت لیزرلیپولیز هیچ‌گونه دردی حس نمی‌کنید.
پس از اجرای آن درد بسیار خفیفی را تنها حداکثر 24 تا 48 ساعت تجربه خواهید کرد.
پس از 24 ساعت می‌توانید به محل‌ کارتان بروید و یا کارهای عادی روزانه را خود را انجام دهید.
پس از اجرای این فرآیند هیچ‌گونه پوست آویزانی نخواهد داشت.
هیچ‌ پیامد و عوارض ناشی از بیهوشی را تجربه نخواهید کرد.
این عمل به هیچ‌گونه درز یا شکافی در بدن نیاز ندارد.

چه میزان از چربی در لیزرلیپولیز دفع می‌شود
این روش درمانی برای چربی‌های توده‌ای که در یک نقطه تجمع شده‌اند مفید بوده و در هر جلسه می توان 3500 میلی‌لیتر از چربی را ذوب و دفع کرد.

چه کسانی نباید لیزر‌لیپولیز کنند
افرادی که دارای یکی از شرایط زیر هستند گزینه مناسبی برای لیزرلیپولیز نیستند.
افراد دارای دیابت
افراد دارای مشکلات کبدی
افراد دارای مشکلات خونی
افراد مبتلا به مشکلات کلیوی
افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
افراد دچار ناهنجاری‌ و مشکلات پوستی

هیچ‌گونه روش درمانی برای رفع چربی‌های بدن وجود ندارد که تأثیر دائمی داشته باشد.

آیا رفع چربی‌های موضعی به صورت دائمی خواهد بود
چربی‌های رفع شده در این روش نیمه دائمی هستند؛ به‌طوری که اگر شما رژیم غذایی مناسب را رعایت نکرده و به وزن خود بیافزایید این چربی‌ها می‌توانند برگردند و نمی‌توان دوباره آنها را با لیزر رفع کرد. باید توجه داشت هیچ‌گونه روش درمانی برای رفع چربی‌های بدن وجود ندارد که تأثیر دائمی داشته باشد. بهترین روش برای رفع چربی‌ها به‌صورت بلندمدت ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب است.

فرآیند لیزر‌لیپولیز چگونه انجام می‌پذیرد
این فرآیند در کلینیک‌های تخصصی یا مطب انجام می‌پذیرد. قبل از اجرای عمل لیزرلیپولیز ناحیه موردنظر علامت‌گذاری و سپس توسط بی‌حسی‌های موضعی آن ناحیه از بدن را بی حس می‌کنند. ابزار انتشار لیزر وسیله‌ای خودکار مانند است که در مجاورت پوست ناحیه مورد نظر به‌کار گرفته می‌شود تا سلول‌های چربی را در هم بشکند. مولکول‌های شکسته و ذوب شده چربی توسط لنف‌ها از بدن خارج می‌شود. البته به دلیل استفاده از لیزر، لخته‌های خونی در نواحی مورد درمان از بدن به وجود خواهد آمد که باعث کبودی پوست خواهند شد. این موضوع سبب انقباض پوست و کشیدگی آن می‌شود و از افتادگی آن پس از رفع چربی ممانعت به‌عمل می‌آورد. لازم به یادآوری است که هر جلسه لیزرلیپولیز از 30 تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد.

ریکاوری پس از اجرای لیزر‌لیپولیز چگونه است
همان‌طور که گفتیم پس از اجرای لیزرلیپولیز کبودی و خون‌مردگی کمی در روی پوست به وجود خواهد آمد؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت این عمل فرآیندی بدون درد است. پس از اجرای عمل، باید یک لباس یا تن‌پوش تنگ و پرفشار پوشید تا از تورم جلوگیری شود. معمولا 2 تا 3 روز به طول می‌انجامد تا لخته‌های خون و کبودی از بین رفته و ناپدید شوند و اکثر افراد می‌توانند پس از 24 ساعت فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند. در نظر داشته باشید که پس از اجرای فرایند دردی ملایم وجود خواهد داشت که به‌وسیله مسکن آرام خواهد شد.

درمان با روش لیزرلیپولیز زمان‌بر است و کشیدگی کامل پوست و رفع کامل افتادگی و کبودی آن به دو ماه زمان نیاز دارد.

چه موقع می توان نتیجه لیزرلیپولیز را مشاهده کرد
پس از مدت کمی از اجرای عمل لیزرلیپولیز ناحیه مورد تشعشع لیزر جمع و کوچک‌تر می‌شود؛ به‌طوری که در طول مدت 6 تا 8 هفته پوست آن ناحیه نیز با شرایط جدید بدن سازگار شده و شکل جدیدی به خود می‌گیرد. البته این پدیده زمان‌بر است و کشیدگی کامل پوست و رفع کامل افتادگی و کبودی آن به دو ماه زمان نیاز دارد.

هر فرد می‌تواند در چند جلسه لیزر‌لیپولیز شرکت کند
پاسخ به این پرسش وابسته به ناحیه لیزر شده می‌باشد؛ اما در اکثر اوقات به‌طور معمول 2 تا 3 بار می‌توان از این روش درمانی استفاده کرد.

چند روز پس از لیزر لیپولیز می‌توان به محل کار برگشت
بیش‌تر افرادی که در جلسات لیزرلیپولیز شرکت می‌کنند پس از 24 ساعت می‌توانند به محل کار خود برگردند.

لیزر لیپولیز فرآیندی موثرتر از لیپوساکشن‌های متداول است که بوسیله آن می‌توان توده‌های سخت چربی را از بین برد.

آیا می‌توان از لیزرلیپولیز در کنار لیپوساکشن‌های متداول بهره گرفت
لیزر لیپولیز فرآیندی موثرتر از لیپوساکشن‌های متداول است که بوسیله آن می‌توان توده‌های سخت چربی را از بین برد. بنابراین می‌توان گفت از لیزرلیپولیز برای از بین بردن چربی‌های به‌جا مانده و توده‌های سختی که لیپوساکشن‌های متداول از رفع آنها عاجزند استفاده می‌شود.

آیا لیزر‌لیپولیز تحت پوشش بیمه است
از آن‌جایی که لیزرلیپولیز جراحی زیبایی محسوب می‌شود تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

هزینه لیزر لیپولیز چه مقدار است
هزینه اجرای لیزرلیپولیز بستگی به پزشک و ناحیه مورد عمل خواهد داشت. بنابراین بهتر است قبل از اجرای جراحی لیزرلیپولیز در خصوص هزینه‌های آن به‌خوبی جستجو و تحقیق کنید.

منبع : ایرانگان

آیا گرسنه خوابیدن به کاهش وزن کمک می کند

آیا گرسنه خوابیدن به کاهش وزن کمک می کند

آیا گرسنه خوابیدن به کاهش وزن کمک می کند؟
آیا گرسنه خوابیدن در کاهش وزن تاثیر دارد؟ _ گرسنه خوابیدن هنگام خوب شبانه کاری است که بیشتر افراد چاق انجام می دهند تا کاهش وزن را تجربه کنند. اما آیا این کار درست است؟ بسیاری فکر می‌کنند با معده خالی به خواب رفتن می‌تواند در تحقق هدف کاهش وزن موثر باشد اما در واقعیت هر چه بیشتر احساس گرسنگی کنید احتمال این که روز بعد غذای بیشتری مصرف کنید، بیشتر می‌شود.

چاقی و اضافه‌وزن از جمله مشکلات رایج دنیای امروز محسوب می‌شوند. برخی برای کاهش کیلوهای اضافه خود به انجام هر کاری متوسل می‌شوند. کاهش میزان غذای مصرفی روزانه یکی از گزینه‌هایی است که در زمینه کاهش وزن مورد توجه قرار می‌گیرد.

اگر چه کاهش کالری دریافتی برای کاهش وزن منطقی به نظر می‌رسد اما رفتن به بستر خواب در شرایطی که گرسنه هستید می‌تواند آثار مختلفی بر افراد مختلف به همراه داشته باشد. به گفته کارشناسان این شرایط اغلب به سود سلامت بدن یا وزن شما نیست.

اختلال در خواب

رفتن به بستر خواب در شرایطی که شام نخورده و گرسنه هستید، می‌تواند به خواب رفتن را با تاخیر مواجه کند. زمانی که سرانجام به خواب می‌روید نیز دردهای گرسنگی مغز را از نظر ذهنی در حالت هشدار نگه می‌دارند و این شرایط شما را از خواب عمیق کافی شبانه محروم می‌کند.
افزون بر این مطالعات نشان داده‌اند که کمبود خواب مناسب می‌تواند به عوارض جانبی منفی بسیاری از جمله افت سوخت و ساز، افزایش اشتها، سیستم ایمنی تضعیف شده و خطر بیشتر برای ابتلا به برخی انواع سرطان و همچنین دیابت منجر شود. پس اگر در پی کاهش وزن هستید در شرایطی که سلامت بدن خود را نیز حفظ می‌کنید، به خواب رفتن شبانه با معده خالی می‌تواند نتیجه‌ای معکوس به همراه داشته باشد، زیرا از استراحت کافی بی‌بهره خواهید بود.

امکان افزایش وزن

بسیاری فکر می‌کنند با معده خالی به خواب رفتن می‌تواند در تحقق هدف کاهش وزن موثر باشد اما در واقعیت هر چه بیشتر احساس گرسنگی کنید، احتمال این که روز بعد غذای بیشتری مصرف کنید، بیشتر می‌شود. این که پیش از وعده غذایی بعدی آن قدر صبر کنید تا احساس گرسنگی فوق‌العاده به شما دست دهد، می‌تواند سطوح قند خون را چنان کاهش دهد که تمایل داشته باشید هر چه را که می‌بینید بخورید. افزون بر این، همان‌گونه که اشاره شد با معده خالی خوابیدن می‌تواند به مصرف مواد غذایی بیشتر در صبح روز بعد منجر شود و از این رو قند خون به سطوح ناسالم افزایش یافته و شرایط سوخت‌وساز در ادامه روز تحت تاثیر قرار بگیرد. به جای این که شب‌ها گرسنگی بکشید می‌توانید مقداری مغزهای خوراکی یا شکلات تلخ مصرف کنید.

از دست دادن توده عضلانی

انجام ورزش اگر قرار باشد شب‌ها گرسنه به خواب بروید، سودی به همراه نخواهد داشت. مطالعات نشان داده‌اند که خوابیدن با معده خالی می‌تواند بدن را از مواد مغذی ضروری برای تبدیل پروتئین به عضله محروم و بدن روند تجزیه عضلات برای کسب انرژی را آغاز کند. برای آن که بهترین نتیجه را از تمرینات ورزشی خود بگیرید، چند ساعت پیش از خواب شامی سبک مصرف کنید و آب فراوان بنوشید. به خاطر داشته باشید که از پرخوری پرهیز کنید. میزان غذایی که مصرف می‌کنید نباید احساس سنگینی یا سیری بیش از اندازه را در شما ایجاد کند. یک شام سبک و مقوی از شکل‌گیری اختلال در خواب شبانه جلوگیری می‌کند. در شرایطی که امکان انجام فرآیندهای شبانه را برای بدن فراهم می‌کند که از آن جمله می‌توان به ترمیم و ساخت عضلات اشاره کرد.

افت انرژی

فکر می‌کنید بدن شما هنگام شب به غذا نیاز ندارد؟ بهتر است در این زمینه تجدید نظر کنید. بدن انسان به طور مداوم در ۲۴ ساعت شبانه روز انرژی مصرف می‌کند و همواره در حال سوزاندن کالری است. این به معنای آن است که باید سوخت مورد نیاز برای حفظ بالاترین سطح کارایی حتی زمانی که خواب هستید را تامین کنید. اگر با شکم گرسنه به خواب بروید اثر سطوح انرژی کاهش یافته می‌تواند باقی روز شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بداخلاق شدن

معده خالی و احساس گرسنگی می‌تواند هر فردی را بداخلاق کند. نتایج مطالعه انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج نشان داد که سطوح هورمون سروتونین – هورمون تنظیم رفتار – هنگامی که فردی چیزی نمی‌خورد، دچار نوسان می‌شود که این شرایط بر بخشی از مغز تاثیرگذار است که به کنترل خشم کمک می‌کند.

تنظیم ساعت مشخص برای غذا خوردن

تنظیم یک زمان مشخص برای وعده‌های غذایی می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در زمینه وزن و اندازه دور کمر شما داشته باشد. وعده‌های غذایی منظم انرژی پایدار را برای بدن تامین و نرخ سوخت و ساز سالم را حفظ می‌کند.
منیع: پزشک تو

ده ماده‌ی غذایی که به‌عنوان سرکوب‌کننده‌های اشتها عمل می‌کنند

ده ماده‌ی غذایی که به‌عنوان سرکوب‌کننده‌های اشتها عمل می‌کنند

ده ماده‌ی غذایی که به‌عنوان سرکوب‌کننده‌های اشتها عمل می‌کنند:
کدام مواد غذایی به سیر نگه داشتن شما کمک می‌کنند و شما را از خوردن هله هوله باز می‌دارند؟ با این مقاله از راستینه همراه باشید.

لوبیاها
لوبیاها

این حبوبات کوچک حاوی ماده‌ای به نام کولسیستوکینین هستند؛ یک هورمون گوارشی که به عنوان یک مهارکننده‌ی طبیعی اشتها عمل می‌کند.به علاوه لوبیاها غنی از فیبر هستند و یک منبع خوب از پروتئین نیز می‌باشند بنابراین شما را به‌مدت طولانی سیر نگه خواهند داشت.

سالاد

وعده‌ی غذایی‌تان را با سالاد شروع کنید و حتما فقط به یک سس سرکه‌ای سبک اکتفا کنید! با این کار احتمالا نسبت به مواقعی که سالاد نمی‌خوردید، کالری کمتری مصرف خواهید کرد. چرا؟

مواد غذایی کم چگالی مانند سبزیجات خام به شما امکان می‌دهند که با دریافت کالری‌های کمتر، غذای بیشتری بخورید و بیشتر احساس سیری کنید.

چای سبز
چای سبز

گروهی از مواد در چای سبز به نام کاتچین‌ها می‌توانند به افزایش متابولیسم شما کمک کنند و اشتهای شما را کاهش دهند. به‌علاوه چای سبز به علت محتوای بالای آنتی اکسیدانی‌اش، مزایای متعدد دیگری نیز دارد.

گلابی‌ها

اگرچه سیب اغلب به‌عنوان پرفیبرترین میوه شناخته می‌شود اما گلابی‌ها در واقع فیبر بیشتری نسبت به سیب دارند. یک مطالعه دریافت زنانی که در هر روز ۳ عدد سیب یا گلابی می‌خوردند، نسبت به آنهایی که به جای این میوه‌ها از کوکی جو دوسر غنی از فیبر استفاده می‌کردند، وزن بیشتری ازدست دادند.

قهوه
قهوه

دوستداران قهوه خوشحال باشند! کافئین به‌عنوان یک مهارکننده‌ی طبیعی اشتها عمل می‌کند بنابراین چند فنجان قهوه که در روز مصرف می‌کنید، ممکن است درواقع به تلاش های رژیمی‌تان کمک کند. برای آنکه قهوه‌ی مصرفی‌تان کالری زیادی به رژیم غذایی‌تان اضافه نکند، در آن خامه و شکر نریزید.

بادام درختی

ترکیب فیبر و چربی‌های سالم در بادام درختی، آنها را به یک میان‌وعده‌ی عالی برای سرکوب اشتها تبدیل می‌کند. یک مطالعه دریافت آنهایی که یک رژیم غذایی غنی از بادام درختی داشتند، نسبت به کسانی با یک رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات‌های پیچیده‌ی سرشار از فیبر، وزن بیشتری از دست دادند و بیشتر احتمال داشت که بتوانند کاهش وزن‌‌شان را حفظ کنند.

روغن زیتون
روغن زیتون

ثابت شده که مقدار کمی چربی می‌تواند به شما کمک کند بعد از یک وعده‌ی غذایی، بیشتر احساس سیری کنید و بنظر می‌رسد که روغن زیتون، بیشتر از چربی‌های دیگر به شما کمک می‌کند که سیر شوید و کمتر غذا بخورید. فقط به یاد داشته باشید که رعایت اعتدال مهم است و فقط مصرف مقدار کمی از آن کافی است.

دارچین

مطالعات انجام‌شده توسط USDA دریافته اند که دارچین می‌تواند به تنظیم سطوح انسولین و حساسیت به آن کمک کند. از آنجا که انسولین، نقش بسیار مهمی در اینکه آیا بدن شما سیگنال های گرسنگی را دریافت می‌کند یا نه بازی می‌کند، بنابراین دارچین می‌تواند به شما کمک کند که کمتر هوس خوردن میان وعده کنید.

سرکه
سرکه

اسید استیک – ماده‌ای که باعث طعم تند سرکه می‌شود – ممکن است در افزایش سرعت هضم غذا توسط بدن شما نقش داشته باشد. چندین مطالعه نشان داده‌اند افرادی که یک وعده‌ی غذایی حاوی سرکه خوردند، نسبت به آنهایی که از سایر چاشنی‌ها استفاده نمودند، کالری کمتری مصرف کردند.

فلفل‌های تند

صحبت‌های زیادی در مورد توانایی فلفل‌های تند (و ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی فعال آنها یعنی کپسایسین) در افزایش متابولیسم به گوش می‌رسد. اما خوردن یک وعده‌ی غذایی با تندی زیاد نیز ممکن است به شما کمک کند کمتر غذا بخورید. این مسئله می‌تواند به علت وجود کپسایسین باشد یا به علت آنکه سیگنال‌های درد از زبان شما باعث سرکوب اشتهای‌تان می‌شود اما به هر صورت بنظر می‌رسد که کمی فلفل در کاهش اشتها موثر باشد.
منبع: راستینه

آرام خوردن غذا واقعا باعث کاهش وزن می شود

آرام خوردن غذا واقعا باعث کاهش وزن می شود

آرام خوردن غذا واقعا باعث کاهش وزن می شود.
هنگامی که بچه هستید، تمایل دارید تقریبا همه چیزهایی که والدین تان می گویند را باور کنید. اما روزی می آید که به سال های بزرگسالی می رسید به زودی از بسیاری مسائل مطلع خواهید شد که والدین شما نظر کاملا درستی در مورد آن ها نداشتند. در دنیای رژیم غذایی و تغذیه، ممکن است احساس کنید چشم انداز پس از دوران کودکی روشنفکرانه ویژه ای دارید. با این حال، حداقل یک نکته در مورد غذا خوردن وجود دارد که مادرتان درست می گفت … آهسته غذا خوردن از افزایش وزن جلوگیری می کنند. غذا و کاهش وزن

علاوه بر این، غذا خوردن آرام تر می تواند حتی به کاهش وزن شما کمک کند. این نظری است که هر کسی در آن سهیم است- حتی مجله سلامتی و پزشکی راستینه!

اما، علم دقیقا چطور چنین نظری دارد؟

آهسته تر غذا خوردنعلم آهسته غذا خوردن، روشی برای از دست دادن وزن

هنگامی که شما به آرامی غذا می خورید، معده شما سریع تر متوجه می شود که سیر شده است. وقتی می دانید که سیر هستید، می توانید از پرخوری اجتناب کنید. اغلب افرادی که پرخوری می کنند این کار را برای پرخوری انجام نمی دهند. بلکه، آن ها به این دلیل پرخوری می کنند؛ زیرا مغزشان زمان کافی نداشته است تا متوجه شود سیر شده است!

البته، نوع غذایی که به آرامی می خورید، به اندازه آرام غذا خوردن اهمیت دارند. در این مقاله در مورد انجام رژیم غذایی سالم و متعادل بیشتر یاد می گیرید.

غذا و کاهش وزن
غذاهایی که کمک می کنند تا آهسته غذا بخورید
انواع غذاهایی که به شما کمک می کنند تا آهسته غذا بخورید:

سه دسته وسیع از مواد غذایی وجود دارند که باعث کاهش مصرف کالری می شوند: غذاهای با چگالی انرژی پایین، غذاهایی با خاصیت سیرکنندگی بالا و غذاهای جویدنی است.
غذاهایی با چگالی انرژی پایین

غذاهایی با چگالی انرژی کم، کالری کمی دارند اما اندازه و حجم آنها نسبتا بزرگ است. برای مثال، سیب را در نظر بگیرید که حدود ۹۵ کالری دارد. اکثر افراد احتمالا قادر به خوردن پنج سیب کامل نیستند. اما، اگر کسی بتواند ۵ سیب بخورد، احساس سیری خواهد کرد و کمتر از یک ساندویچ کامل، که اگر واقعا گرسنه باشید، مطمئنا می توانید در ۳-۴ دقیقه آن را بخورید، کالری مصرف کرده اید.

مطمئنا با چنین روشی تقریبا راضی نخواهید بود، بنابراین ما مصرف تمام غذاهای چگالی انرژی پایین را توصیه نمی کنیم. با این حال، قطعا وعده های غذایی خود را با این نوع موادغذایی تکمیل کنید.

غذا و کاهش وزن

هوموس لوبیا سبز
غذاهایی با خاصیت سیر کنندگی بالا

این غذاها دارای فیبر و آب بالا هستند، بنابراین معده را پر می کنند و بدون این که کالری و چربی اضافی مصرف کنید، شما را سیر نگه می دارند. غذاهای خوشمزه با خاصیت سیرکنندگی بالا شامل نخود ها،کلم بروکلی، تمشک و خوراکی های دیگر هستند. برای یک دستور غذای بسیار سیرکننده فوق العاده ، این هوموس لوبیا سبز ،که از دو غذای بسیار سیرکننده (لوبیا سبز و نخود) تهیه می شود را امتحان کنید.

گوشت کم چرب
مواد خوراکی جویدنی

این غذاها برای آهسته غذا خوردن عالی هستند زیرا آن ها نیاز به جویدن زیادی دارند و کار زیادی از شما می کشند و به طور طبیعی، سرعت غذا خوردن شما را پایین می آورند. گوشت کم چرب، کرفس، و گلابی های خام، مواد خواکی جویدنی سالم هستند که کمی سرعت شما را آهسته می کنند.

ترفندهایی برای آهسته غذا خوردن
نکات و ترفندهایی برای آهسته غذا خوردن

چنگال خود را با هر بار غذا خوردن زمین بگذارید.
از چاپ استیک (چوب غذاخوری) برای غذاهای مناسب آن استفاده کنید.
هنگام غذا خوردن در منزل، غذا را روی میز ترک نکنید.
از رفتن به رستوران و استفاده از بوفه ها اجتناب کنید.
زمان کافی صرف غذا خوردن کنید. عجله نکنید.
منبع : مجله سلامت راستینه