درمان سیاهی چشم با مواد طبیعی

درمان سیاهی چشم با مواد طبیعی

تیرگی چشم یکی از معضلاتی است که ذهن اکثر افراد، به خصوص زنان را درگیر کرده است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با چند روش طبیعی و کاربردی آشنا کنیم که با استفاده از آن ها می توانید از دست این مشکل راحت شوید.

در سال ۲۰۰۶، مطالعه ی گسترده ای روی گروهی زنان صورت گرفت. که طبق این تحقیقات، حدود ۵۰ درصد  زنان، از مشکل سیاهی زیر چشم رنج می برند.

اثرات سیاهی زیر چشم، به خصوص برای بانوان گسترده است. عوامل متعددی وجود دارند که با ایجاد این مشکل، فرد را خسته و مسن نشان می دهند. این عوامل شامل استرس، بهم ریختگی هورمون ها، سبک زندگی، عوامل ارثی و بسیاری موارد دیگر است.

تغییرات در سبک زندگی:

 • از آنجایی که ویتامین A و E  برای پوست مفید هستند، باید از منابع غذایی سرشار از این ویتامین ها استفاده کرد.

 • مصرف آب کمک می کند تا پوستتان همیشه مرطوب باشد. در نتیجه از سیاه شدن زیر چشم جلوگیری می کند.

 •  از سبزیجاتی مثل  کرفس و میوه های خیار و هندوانه استفاده کنید.

 • استرس و اضطراب، نقش مهمی در ایجاد حلقه های سیاه زیر چشم دارند. اما یوگا و مدیتیشن این مشکل را از بین می برند.

 • سبزیجات سبز را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید.

 • نمک یکی از مواد مضر اساسی در ایجاد این حلقه های سیاه است. استفاده از آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

 • هرشب در ساعت معینی بخوابید. خواب کافی از ایجاد این مشکل جلوگیری می کند.

۱)کمپرس سرد برای درمان تیرگی دور چشم:

    هرروز ۳ تا ۴ بار از این کمپرس استفاده کنید. استفاده از کمپرس آب سرد با کاهش خستگی و سوزش چشم، تیرگی چشم را نیز به میزان قابل توجهی کمتر می کند.


۲) درمان سیاهی دور چشم با گوجه فرنگی : 

  این ماسک با استفاده از گوجه فرنگی و عصاره ی لیمو تهیه می شود. برای این منظور بعد از له شدن گوجه فرنگی ها، ورز می دهیم تا خمیر سفتی ایجاد شود. سپس عصاره ی لیمو را اضافه کرده  و مخلوط می کنیم. حالا می توان کمی از خمیر آماده شده را زیر چشم قرار داد. اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند. و پس از گذشت این مدت می توانید شست و شو دهید. استفاده از این ماسک، سه بار در روز توصیه می شود.


۳) استفاده از گلاب برای درمان تیرگی دور چشم: 

 این ماسک که با استفاده ار گلاب و پنبه تهیه می شود، برای درمان حلقه های سیاه زیر چشم کاربرد دارد. بعد از این که گلاب توسط پنبه جذب شد، آن را برای چند دقیقه روی پوستتان قرار دهید. این ماسک را می توانید هرروز استفاده کنید. و بعد از چند دقیقه پوستتان را با آب ولرم شست و شو دهید.

۴) نقش تاثیرگذار خیار در درمان تیرگی دور چشم: 

می توان از تکه های خیار برای درمان تیرگی دور چشم استفاده کرد. برای این منظور، خیار را به چند قسمت تقسیم کنید. تکه های خیار را ۳۰ دقیقه درون یخچال بگذارید و بعد از گذشت این مدت آن را زیر چشم و روی حلقه های سیاه قرار دهید. اجازه دهید این ماسک ۳۰ دقیقه روی پوستتان بماند.


روش دوم:

در روشی دیگر، می توان به عصاره ی خیار، لیمو اضافه کرد. ترکیب نسبت مساوی از لیمو و خیار و گذاشتن آن به مدت ۱۵ دقیقه زیر چشم، کمک موثری به کاهش حلقه های سیاه می کند.

۵) روغن بادام شانسی برای درمان تیرگی دور چشم:

روش اول:

مالیدن روزانه ی روغن بادام به زیر چشم، حلقه های سیاه زیر چشم را کاهش می دهد. بهتر است اجازه دهید روغن بادام یک شب تا صبح روی پوستتان بماند و صبح روز بعد شست و شو دهید. 

 روش دوم:

برای تهیه ی این ماسک به ۵ قطره روغن بادام و ۱ قاشق غذاخوری عسل احتیاج داریم. این دو ماده را باهم ترکیب کرده و قبل از خواب روی محل تیرگی قرار دهید. بعد از این که این ترکیب یک شب تا صبح روی چشمتان ماند، می توانید آن را شست و شو دهید.


۶) عصاره آناناس موثر در رفع و درمان تیرگی دور چشم:

این ماسک  با  یک فنجان آب آناناس و یک قاشق چای خوری زردچوبه تهیه می شود. آب آناناس و زردچوبه را با هم ترکیب کنید. بعد از این که مخلوط آماده شد، آن را زیر چشمتان روی محل تیرگی قرار دهید. می توانید یک بار در هفته، از این ماسک استفاده کنید.

 


۷)  ترکیب  شیر و جوز هندی: 

جوز هندی به دلیل داشتن ویتامین های E و C در روشن شدن پوست موثر است. برای تهیه ی این ماسک، پودر جوز و شیر را خوب ترکیب کنید. سپس، ترکیب به دست آمده را روی پوست زیر چشم بگذارید. صبح روز بعد شست و شو دهید.

درمان خانگی میکروب معده

درمان خانگی میکروب معده

افراد زیادی دچار عفونت معده هستند. هلیکوباکتر یک نوع باکتری است که باعث عفونت در معده شده و مشکلاتی از قبیل زخم معده را به وجود می آورد. عفونت هیلوباکتر دارای برخی علائم مانند سوء هاضمه، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و سوزش سر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ل، نفخ با د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، حالت تهوع، سیری زود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رس همراه با نفخ، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر ناحیه بالای شکم و ... است. این نوع عفونت حتما باید درمان شود چراکه در صورت عدم توجه به آن ممکن است فرد دچار سرطان معده شود.

ما در این مقاله به بررسی روش های درمان خانگی میکروب معده پرداخته ایم. پس در ادمه با ما همراه باشید.

زنجبیل

ریشه و چای زنجبیل یکی از دمنوش های مفید برای درمان عفونت معده است. زنجبیل به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی، در هضم غذا کمک می کند.

چای سبز

چای سبز با از بین بردن میکروب های معده، میزان عفونت معده را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. بهتر است روزانه دو بار چای سبز مصرف شود.

نعناع

چای نعناع در درمان عفونت معده و رفع سوء هاضمه بسیار مفید است. حتی از آدامس نعناع هم می توان برای درمان درد معده استفاده کرد. البته استفاده از نعناع برای افرادی که رفلاکس معده دارند توصیه نمی شود، چا که باعث شل شدن دریچه معده و تشدید رفلاکس می شود.

عسل

عسل خاصیت ضد میکروبی داردکه برای درمان عفونت و میکروب معده استفاده می شود. ترکیب دو قاشق عسل با یک لیوان چای معجون مناسبی برای درمان عفونت معده است.سرکه سیب

مخلوط یک قاشق سرکه سیب و عسل به همراه یک لیوان آب برای درمان عفونت معده کاربردی است. 

روغن زیتون

روغن زیتون خاصیت ضد باکتری دارد و به همین دلیل برای درمان میکروب معده مفید است. روزانه 1 یا 2 بار از روغن زیتون برای درمان میکروب معده استفاده کنید.

زیره

یکی از بهترین درمان های خانگی برای درمان میکروب معده زیره است. زیره باعث کاهش التهاب و گاز معده می شود.

شیرین بیان

از رایج ترین درمان های خانگی برای درمان زخم و میکروب معده می توان به ریشه شیرین بیان اشاره کرد. شیرین بیان مانع از چسبیدن میکروب ها به دیواره معده می شود. همچنین باعث کاهش التهاب معده و درمان عفونت آن می شود.

دارچین

آنتی اکسیدان موجود در دارچین باعث کاهش درد معده و درمان عفونت معده می شود. برای این کار از دمنوش دارچین کنید.

کلم بروکلی

سولفورافان موجود در کلم بروکلی ضد باکتری بوده و موجب کاهش التهاب در معده می شود.

آویشن

آویشن یکی از رایج ترین دمنوش ها برای درمان عفونت و کاهش التهاب معده است. آویشن دارای خاصیت آنتی اکسیدان است که میکروب معده را از بین برده و مانع از رشد آنها می شود. 

خاکشیر

از خاکشیر برای ضد عفنونی کردن معده استفاده می شود. خاکشیر یکی از بهترین درمانهای خانگی برای درمان عفونت معده است.

آب کرنبری

آب کرنبری از چسبیدن میکروب و باکتری به دیواره معده جلوگیری می کند و به همین دلیل مانع از عفونت معده می شود.

شیر

لاکتوفرین موجود در شیر از عفونت و میکروب معده جلوگیری می کند. همچنین شیردارای ملانویدین است که برای مهار رشد باکتری هایی که باعث عفونت در معده می شود به کار می رود.

پونه

پونه به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدان، باعث از بین رفتن هلیکوباکتری ها شده و در نتیجه درمان عفونت و میکروب معده را به دنبال دارد.

آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا مانع از رشد باکتری ها و میکروب های درون معده می شود.

روغن علف لیمو

استفده از روغن علف لیمو از رشد باکتری های هلیکوباکتری جلوگیری کرده و عفونت در معده را کاهش می دهد. ترکیب حاوی 3 قطره روغن علف لیمو و یک قاشق روغن نارگیل را روی شکم خود به مدت 30 دقیقه بمالید و سپس بشویید.

خواص زنجبیل چیست؟

خواص زنجبیل چیست؟

زنجبیل یکی از ادویه های پر خاصیت است که در تولید داروهای گیاهی و آشپزی، مورد استفاده قرار می گیرد. اثرات ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی زنجبیل، طی سال ها تحقیق  دانشمندان ثابت شده است.

زنجبیل همچنین برای درمان مشکلات معده و روده، تهوع، اختلالات سلامتی و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد.

۱)درمان التهاب با زنجبیل: 

  زنجبیل دارای یک بخش فعال است که با استفاده از آن، مسیر ژن های التهابی را تنظیم می کند. این کار از طریق کنترل مسیر NF – kB صورت می گیرد.

۲) زنجبیل،  در درمان درد موثر است. 

 کافیست فقط ۲ گرم زنجبیل مصرف کنید. خواهید دید که به طور معجزه آسایی، تمام درد های ماهیچه ای و ذهنی شما از بین خواهند رفت. تاثیر این ماده به قدری بالاست که در درمان درد بدن با  دیکلوفناک برابری می کند.

۳) مصرف زنجبیل دل درد قاعدگی را کاهش می دهد.

زنجبیل بیشتر از هر داروی دیگری، دل درد را کاهش می دهد. به طوری که تاثیر این ماده از داروی مفنامیک اسید بیشتر است.

  ۴) زنجبیل به درمان آرتروز کمک می کند.

به نظر عده ای از دانشمندان، زنجبیل درد آرتروز را کاهش می دهد. عده ای دیگر معتقدند که این کاهش درد فقط در دفعه ی اول مصرف مشاهده می شود. برای اثبات این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز است. 

۵) زنجبیل موثر در درمان استفراغ و حالت تهوع :

زنجبیل، با متوقف کردن عمل هورمون سروتونین، تهوع و استفراغ را درمان می کند. توصیه می شود که زنان باردار، به منظور از بین بردن تهوع صبحگاهی، در چای خود زنجبیل بریزند.

همچنین عوارض شیمی درمانی که تهوع یکی از آن هاست، با مصرف زنجبیل کاهش می یابد.


 ۶) زنجبیل دل درد را کاهش می دهد :

زنجبیل با تحریک انقباضات دودی شکم، کمک می کند که محتویات معده به درون روده ی کوچک بریزد. در نتیجه باعث هضم غذاهای سنگین و از بین رفتن عوارض پرخوری می شود.

 • طبق تحقیقات مشخص شده است که زنجبیل در کاهش علائم معده ی عصبی یا سو هاضمه موثر است.

 • طبق آزمایشاتی که بر روی موش ها انجام شد، مشخص شد که تنظیم حرکات روده در سندرم روده ی تحریک پذیر، توسط معده انجام می شود.

 •  زنجبیل روند پیری را کند می کند.

 • زنجبیل بر روی حرکات کیسه یرصفرا اثری ندارد ولی از کبد مراقبت می کند.

 • درمان کبد چرب، با مصرف زنجبیل امکان پذیر است.

 • اگر می خواهید شاخص مقاومت انسولین، سیتوکین التهابی و آنزیم های کبدی در بدنتان کاهش یابند، هرروز، ۲ گرم زنجبیل مصرف کنید. این روند را دو هفته ادامه دهید نا نتیجه ی مورد نظر حاصل شود.

۷) زنجبیل  با بیماری  سرطان مبارزه می کند :

تحریک سلول های سرطانی با آپوپتوز، توسط زنجبیل صورت می گیرد. زنجبیل  از رشد سلول های سرطانی کبد و استخوان که به ترتیب هپاتاما و استئوسارکوما نامیده می شوند، جلوگیری می کند. 

 • فعالیت رگ هایی که شرایط رشد سلول های سرطانی را فراهم می کنند، توسط زنجبیل متوقف می شود.

 • زنجبیل از متاستاز سلول های سرطانی و انتقال آن ها، جلوگیری می کند.

 • در گیاه زنجبیل، ماده ای به نام جینجرول وجود دارد که با سلول های سرطانی مقابله می کند.

۸) آیا زنجبیل  می تواند از سخت شدن شریان ها جلوگیری کند؟

یکی دیگر از خواص درمانی زنجبیل، جلوگیری از سخت شدن شریان ها می باشد. زنجبیل این کار را از طریق محافظت سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو انجام می دهد.

۹) زنجبیل یک ضد میکروب است 

طبق تحقیقاتی که دانشمندان در چند سال اخیر بر روی سلول های سرطانی انجام داده اند، زنجبیل از هجوم میکروب ها به بدن جلوگیری می کند.

۱۰) مصرف زنجبیل تازه، در پیشگیری و درمان سرماخوردگی موثر است. 

 بهتر است زنجبیل، به صورت تازه مصرف شود. این نوع زنجبیل می تواند از ورود باکتری های مضر به بدن انسان جلوگیری کند.  استفاده از عصاره ی زنجبیل، از رشد ۱۸ نوع هلیکوباکتر در بدن انسان جلوگیری می کند.

 درمان بیماری ها با زنجبیل

۱) استفاده از ۲ تا ۴ گرم از ریشه ی گیاه زنجبیل تهوع را از بین می برد.

۲)  برای درمان استفراغ، نصف قاشق چای خوری پودر زنجبیل را درون چای بریزید و نوش جان کنید.

۳) استفاده از بخور زنجبیل، در درمان گلودرد، سرماخوردگی، تب و بسیاری موارد دیگر کارساز است.

 ۴)  برای درمان درد مفاصل، روغن زنجبیل را روی مفاصل بمالید. همچنین نوشیدن چای آن نیز، توصیه می شود. 


خواص خرما

خواص خرما

خرما از سالیان گذشته بخشی از غذای اصلی انسان ها بوده است. این میوه فواید زیادی برای سلامت بدن دارد. ترکیب آن با سایر مواد غذایی مانند شیر، ماست، نان، کره یا سایر مواد غذایی نیز هم آن را خوشمزه تر می کند و هم باعث می شود از فواید سایر مواد نیز بهره مند شد. بدن ما به صورت روزانه نیاز به 20 تا 35 گرم فیبر دارد که می توانیم با مصرف خرما این مقدار را تامین کنیم. باید بدانید اگر روزانه 3 عدد خرما بخورید می توانید نتایج شگفت انگیزی در سلامتی خود ببینید و کمبود بسیاری از ویتامین های بدنتان را تامین کنید. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره خواص خرما بدانید

درمان یبوست

وقتی بدن با کمبود فیبر و برخی مواد معدنی مواجه شود یبوست ایجاد می شود. در خرما فیبر کافی وجود دارد که هم از سرطان سیستم گوارشی بدن جلوگیری می کند و هم به درمان یبوست کمک می کند. طب سنتی خرما را در دسته مواد ملین قرار می دهد. اگر می خواهید اثر ضد یبوستی خرما را به حداکثر برسانید باید آن را یک شب در آب خیس کنید و صبح آن را میل کنید. لازم نیست خرما را از آب جدا کنید همان ترکیب شربت مانند را میل کنید.

کمک به استحکام استخوان

سلنیوم، منگنز، مس و منیزیومی که در خرما وجود دارد آن را به بهترین ماده برای جلوگیری از پوکی استخوان تبدیل کرده است. ضمن آنکه برای سلامت استخوان و رشد آن ها نیز بسیار مفید هستند. کسانی که در آستانه پیری و ضعف استخوان هستند می توانند با مصرف خرما این ضعف را جبران کنند.

رفع کم خونی

افرادی که کم خونی دارند می توانند با مصرف خرما که مقادیر زیادی آهن دارند مشکل کم خونی خود را برطرف کنند. خانم ها می توانند در زمان پریود خود برای جبران کم خونی و در عین حال خستگی و بیحالی خرما بخورند.

بالا بردن انرژی

کسانی که انرژی کمی دارند باید قندهای طبیعی مانند گلوکز، فروکتوز و ساکاروز را در برنامه غذایی خود بگنجانند. تمام این مواد در خرما وجود دارد و می توانید با مصرف خرما انرژی بدن خود را به مقدار زیادی بالا ببرید.کمک به سلامت قلب

لخته شدن خون در رگ های قلب یکی از عوامل بیماری های قلبی ست. خرما با آنتی کسیدان های زیادی که دارد می تواند از این مسئله جلوگیری کند. کافی است فقط روزانه چند عدد خرما میل کنید و علاوه بر جلوگیری از لخته شدن خون از بالا رفتن کلسترول و بالا رفتن ریسک بیماری های قلبی نیز جلوگیری کنید.

پتاسیم موجود در خرما خطر سکته مغزی و سایر بیماری های مرتبط با قلب را هم کاهش می دهد. برای اینکه از این خاصیت نیز کاملا بهره ببرید بهتر است خرما را یک شب در آب بخیسانید و صبح میل کنید. اگر هفته ای دو وعده خرما در برنامه غذاییتان داشته باشید می توانید عملکرد قلب خود را به میزان بسیار زیادی بهبود ببخشید.

بهبود قوای جنسی

مخلوط خرما با شیر و هل و عسل به بالا بردن قوای جنسی کمک می کند. تحقیقات نشان داده این ترکیب در بهبود ناباروری نیز موثر است. درباره دلیل این خاصیت خرما باید گفت طبق تحقیقاتی که در سال 2006 انجام شده است در خرما مقادیر زیادی استرادیول و فلاونوئید وجود دارد که به افزایش تعداد اسپرم ها و همچنین تحریک آن ها و بزرگ شدن اندازه شان کمک می کند. پس اگر ضعف جنسی دارید یا در بارداری به مشکل خورده اید خرما را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

بهبود عملکرد مغز

ویتامین ب6 موجود در خرماباعث می شود میزان ای کیو فرد بالا برود و عملکرد مغز نیز بهتر شود.

چگونه تب را پایین بیاوریم؟

چگونه تب را پایین بیاوریم؟

تب یک مکانیسم محافظتی می باشد که در پاسخ بدن به عوامل خارجی و یا آسیب ایجاد می شود. تب به حالتی اطلاق می شود که دمای بدن از میزان نرمال یعنی ۳۷ درجه سانتی گراد بیشتر باشد. برای کاهش تب یدن باید استراحت کافی داشت و مایعات فراوانی مصرف کرد. مصرف ریحان، سیر و آبلیمو هم می تواند برای کاهش دمای ناشی از تب موثر باشد. اکنون به بیان برخی از روش های کاهش تب می پردازیم. 

روش های خانگی بیان شده برای کاهش تب های خفیف مناسب می باشند:

استراحت

اولین راه درمان دمای بالای ناشی ازتب، استراحت کافی در محیطی آرام و داشتن آرامش است. استراحت کردن مهم ترین درمان تب نیز می باشد. در هنگام تب و افزایش دمای بدن، آنزیم های دفاعی و در نتیجه سیستم دفاعی بدن تضعیف می شوند؛ استراحت کافی به عملکرد بهتر مکانیسم دفاعی بدن کمک می نماید. 

کمپرس سرد

برای تب های بلای ۳۹ درجه، استفاده از کمپرس سرد، بسیار مناسب می باشد. قرار دادن کمپرس، حوله مرطوب و یا اسفنج خیس بر روی پیشانی می تواند برای کاهش دمای بدن، بسیار مفید باشد. برای ایجاد حس آرامش در بیمار، می توان چند برگ اسطوخودوس به آب اضافه کرد. حمام کردن با آب نسبتا خنک و ولرم می تواند تب را بهبود بخشد. 


خنک نگه داشتن دمای محیط

علی رغم لرزی که ممکن است با افزایش دمای بدن و به دنبال تغییرات شرایط مکانیسم دفاعی بدن رخ دهد، بهتر است از پوشیدن لباس زیاد و پتو انداختن در هنگام تب، خودداری نمایید. خنک و مرطوب نگه داشتن محیط و استفاده از دستگاه های خنک کننده ی هوا می تواند برای بهبود وضعیت مریض، مناسب باشد. خنک بودن محیط گرگرفتگی و تعریق را در بدن فرد تب دار کاهش می دهد. 

خوردن مایعات زیاد

وقتی دمای بدن بالا برود، تعریق افزایش و آب زیادی از بدن دفع می شود؛ بنابراین مصرف مایعات زیاد برای درمان و کاهش تب بسیار مناسب و ضروری است. مصرف انواع آبمیوه، سوپ و سبزیجات هم می تواند بر روی کاهش تب و بهبود آن موثر واقع شود. 

ریحان

برگ ریحان یکی از مهمترین دارو های گیاهی مورد استفاده برای کاهش تب می باشد. این گیاه برای تسکین درد هم مفید است. استفاده از برگ های ریحان می تواند  تب های فصلی را بهبود بخشد یا از بروز آن ها پیشگیری نماید‌. 

سیر

گیاهی با خاصیت هایی همچون ضد ویروسی، ضد قارچی و آنتی باکتریال که برای کاهش دمای بالا بسیار مفید می باشد. برای استفاده از سیر در جهت کاهش تب، باید آن را کوبیده و با روغن نارگیل یا زیتون مخلوط نمود تا یک خمیر نرم تشکیل شود. خمیر ترم حاصل را روی برخی از قسمت های پای بیمار قرار دهید و برخی از قسمت ها را برای خروج حرارت باز بگذارید. بهتر است خمیر سیر و روغن را با یک پارچه یا باند تمیز روی پا بست تا به مدت یک شب تا صبح باقی بماند

آبلیمو

مصرف آبلیمو به همراه آب و کمی عسل، می تواند درمان خانگی بی نظیری برای کاهش تب باشد. خوردن آبلیمو شیرین و تازه هم می تواند برای بهبود دمای بالای ناشی از تب مفید باشد. 


درمان دارویی تب

در صورت شدید بودن تب و تداوم آن به مدت چند روز، بهترین کار مراجعه به پزشک می باشد. مصرف برخی از داروهای مسکن و تب بر می تواند مفید باشد. برخی از رایج ترین داروها برای کاهش تب و علائم همراه با آن عبارتند از: استامینوفن، ایبوبروفن به شکل قرص و شیاف و قرص اسپیرین. 

اسهال را چگونه درمان کنیم؟

اسهال را چگونه درمان کنیم؟

یکی از مواردی که برای هیچکس خوشایند نیست اسهال است که ممکن است هر فرد یکی دو بار در سال آن را تجربه کند. معمولا اسهال پس از چند روز خوب  می شود و نیازی نیست به پزشک مراجعه شود. برای درمان آن می توان از برخی مواد غذایی موثر و مفید استفاده کرد که کمک می کنند سیستم گوارشی بدن به حالت طبیعی خود بازگردد. ما در این مقاله بخشی از مواد غذایی موثر را به شما معرفی می کنیم.

 • پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که به درمان بیماری ها کمک می کنند. طبق تحقیقات انجام شده این مواد می توانند به بدن کمک کنند سریعتر مشکل اسهال را از بین ببرد. پروبیوتیک ها با حنثی کردن باکتری های ایجاد کننده بیماری به درمان کمک می کنند. با اینکه موادی مانند دوغ و ماست کفیر سرشار از پروبیوتیک هستند اما ممکن است سیستم گوارشی برخی افراد را تحریک کنند. به همین خاطر برای اطمینان بیشتر بهتر است از پروبیوتیک های غیر لبنی استفاده شود.

 • رژیم غذایی BRAT

این رژیم شامل موادی مانند موز، نان تست، برنج و سیب است که در بهبود دستگاه گوارش مفید هستند.

 • مایعات

در هنگام بروز اسهال آب زیادی از بدن دفع می شود به همین خاطر باید از آب و مایعات به مقدار فراوان استفاده شود که آب بدن تامین شود. افرادی که اسهال دارند باید در طول روز مقدار زیادی آب بنوشند و از نوشیدن نوشابه،  دلستر و هرگونه نوشیدنی گازدار که سیستم گوارشی را تحریک می کند جلوگیری کنند.  آب نارگیل، سوپ رقیق، آب انواع گوشت و چای کمرنگ می توانند آب از دست رفته بدن را جبران کنند.

به کمک دمنوش های زیر می توانید اسهال را درمان کنید

 • چای بابونه یکی از موارد موثر است. چای بابونه دل درد شما را کم می کند و به عملکرد صحیح سیستم گوارش کمک می کند

 • آب نارگیل نیز از آنجا که سرشار از مواد معدنی و الکترولیت است می تواند آب بدن شما را تامین کند. کافیست روزانه دوبار آب نارگیل بنوشید

 • می توانید از چای پوست پرتقال استفاده کنید. پوست پرتقال دارای نوعی کربوهیدرات مفید برای روده است و به همین دلیل می تواند در عملکرد صحیح روده مفید باشد. به هیدراته شدن بدن نیز کمک می کند. کافیست مقداری پوست پرتقال را با یک تا دو فنجان آب جوش و چند قطره آبلیمو ترکیب کنید. بهتر است از کمی عسل نیز برای بهتر شدن طعم دمنوش استفاده کنید. اگر روزی دو تا سه بار از این دمنوش بنوشید حالتان خیلی بهتر می شود.

 • یکی دیگر از موارد مفید زنجبیل است. زنجبیل به درمان نفخ معده و روده و سایر مشکلات گوارشی کمک می کند. برای تهیه دمنوش زنجبیل بهتر است مقداری زنجبیل را به همراه یک قاشق چایخوری پودر زیره سبز و مقداری دارچین را دم کنید. وقتی دمنوش آماده شد بگذارید کمی خنک شود سپس یک قاشق عسل به آن اضافه کنید و میل کنید. این دمنوش را می توانید روزانه دو یا 3 بار استفاده کنید.

 • می توانید به کمک چای سبز اسهال خود را درمان کنید. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و یک عامل ضدمیکروبی دارد که در دفع مواد سمی موثر است. مقداری چای سبز دم کنید و بنوشید. البته می توانید از چای سبز کیسه ای هم استفاده کنید.