لیکن پلان چیست

لیکن پلان چیست

لیکن پلان چیست
لیکن پلان یک نوع بثورات پوستی است که توسط سیستم ایمنی ایجاد می شود. مشخص نیست چرا واکنش ایمنی رخ می دهد.

لیکن پلان
علل لیکن پلان

ممکن است چندین عامل در این مسئله نقش داشته باشد و هر مورد متفاوت است. علل احتمالی عبارتند از:

عفونت های ویروسی
آلرژن ها
استرس
ژنتیک

گاهی اوقات لیکن پلان همراه با اختلالات خود ایمنی بروز میکند. در حالی که ممکن است ناخوشایند باشد، در اکثر موارد لیکن پلان بیماری جدی نیست. این بیماری مسری نیز نمی باشد.
با این حال، برخی از موارد نادر وجود دارد که ممکن است جدی و دردناک باشد. این بیماری را می توان با داروهای موضعی و خوراکی برای کاهش علائم یا استفاده از داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، درمان کرد.

علائم لیکن پلان

برخی از رایج ترین نشانه های لیکن پلان عبارتند از:

ضایعات یا برآمدگی رنگی بر روی پوست یا ناحیه تناسلی
ضایعاتی که طی چند هفته یا چند ماه روی بدن گسترش می یابند.
خارش در محل بثورات
ضایعات سفید و شبکه ای در دهان، که ممکن است دردناک باشد یا موجب احساس سوزش شود.
تاول ها، که می ترکند و زخمی میشوند.
خطوط سفید نازک بر روی بثورات

شایع ترین نوع لیکن پلان پوست را تحت تاثیر قرار میدهد. در طول چند هفته، ضایعات ظاهر می شوند و گسترش می یابند. این وضعیت معمولا در عرض ۶ تا ۱۶ ماه از بین می رود.
ضایعات در قسمت هایی علاوه بر پوست و یا ناحیه تناسلی بروز میکنند اما این موارد کمتر شایع هستند. این قسمت ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

غشاهای مخاطی
ناخن
پوست سر

همچنین انواع مختلف این بیماری در خاورمیانه، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین نیز شایع تر است.

علائم لیکن پلان
علل و عوامل خطر این بیماری چه هستند؟

لیکن پلان زمانی که بدن شما به اشتباه به پوست یا سلول های غشای مخاطی حمله می کند، ایجاد میشود. پزشکان مطمئن نیستند که چرا این مسئله رخ میدهد.
لیکن پلان می تواند در هر کسی در هر سنی بروز کند، اما عوامل خاصی وجود دارد که باعث می شود برخی افراد احتمال بیشتری برای ابتلا به این وضعیت داشته باشند. شکل پوست لیکن پلان در مردان و زنان به طور یکسان ظاهر می شود، اما زنان دو برابر احتمال ابتلا به فرم دهانی این بیماری را دارند. لیکن پلان در کودکان و سالمندان بسیار نادر است. این بیماری در افراد میانسال شایع است.
سایر عوامل خطر شامل داشتن عضوی از خانواده که مبتلا به این بیماری بوده است، داشتن بیماری ویروسی مثل هپاتیت C یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص که به عنوان آلرژن ها عمل می کنند، می باشند. این آلرژن ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

آنتی بیوتیک ها
آرسنیک
طلا
ترکیبات یدید
دیورتیک ها
انواع خاصی از رنگ ها
داروهای دیگر

تشخیص لیکن پلان

هر گاه متوجه بروز بثورات پوستی یا ضایعاتی در دهان و یا اندام تناسلی خود شدید، باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. در صورتی که تشخیص لیکن پلان مشخص نباشد یا علائم شما خیلی ناراحت کننده باشند پزشک ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد.
پزشک عمومی یا متخصص پوست ممکن است تنها با نگاه کردن به بثورات بتواند تشخیص دهد که شما مبتلا به لیکن پلان هستید یا خیر. برای تأیید تشخیص، ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری داشته باشید.
این آزمایشات می توانند شامل بیوپسی باشند، یعنی نمونه ای کوچک از سلول های پوست که زیر میکروسکوپ بررسی میشوند، یا آزمایش آلرژی برای فهمیدن اینکه آیا واکنش آلرژیک دارید یا خیر. اگر پزشک شما مشکوک شود که علت اصلی عفونت است، ممکن است لازم باشد آزمایشی برای هپاتیت C انجام دهید.

درمان ليکن پلان
درمان ليکن پلان

برای موارد خفیف لیکن پلان، که معمولا طی چند هفته یا چند ماه از بین می روند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اگر علائم ناراحت کننده یا شدید باشند، پزشک شما می تواند دارو تجویز کند.
هیچ درمان قطعی برای لیکن پلان وجود ندارد، اما داروهایی که علائم را درمان می کنند مفید هستند و برخی ممکن است حتی قادر باشند علت اصلی احتمالی را مورد هدف قرار دهند. داروهایی که اغلب تجویز می شوند عبارتند از:

رتینوئید، که مربوط به ویتامین A است و به صورت موضعی یا خوراکی مصرف می شود.
کورتیکواستروئیدها باعث کاهش التهاب می شوند و می توانند به صورت موضعی، خوراکی یا تزریقی استفاده شوند.
داروهای آنتی هیستامین التهاب را کاهش می دهند و ممکن است به طور خاص در مواردی که بثورات شما توسط آلرژن ها ایجاد می شوند مفید باشند.
کرم های غیر استروئیدی که به صورت موضعی استفاده می شوند و می توانند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کنند و بثورات را از بین ببرند.
نور درمانی، لیکن پلان را با نور ماوراء بنفش درمان می کند.

درمان خانگی

روش های دیگری هم وجود دارند که می توانید در خانه برای تکمیل درمان تجویزی خود امتحان کنید. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

خیساندن بدن در وان بلغور جو دوسر
اجتناب از خراشیدگی پوست
استفاده از کمپرس های سرد روی بثورات
استفاده از کرم های ضد خارش بدون نسخه

قبل از اضافه کردن محصولات بدون نسخه به برنامه درمانی خود با پزشک صحبت کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که هیچ کدام از محصولاتی که مصرف میکنید با داروهای تجویزی که در حال مصرف آنها هستید تداخل ندارند.

عوارض لیکن پلان
عوارض لیکن پلان چیست؟

درمان لیکن پلان در صورتی که در مهبل (واژن) شما ایجاد شود، میتواند دشوار باشد. این نوع از لیکن پلان می تواند به درد، زخم، و ناراحتی در طول رابطه جنسی منجر شود.
ابتلا به لیکن پلان می تواند خطر ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی را نیز افزایش دهد. افزایش این خطر اندک است، اما باید برای معاینه های روتین سرطان پوست به پزشک خود مراجعه کنید.

چشم انداز این بیماری چطور است؟

لیکن پلان می تواند ناراحت کننده باشد، اما خطرناک نیست. با گذشت زمان و ترکیبی از درمان های خانگی و تجویزی، بثورات شما از بین خواهند رفت.
منبع:راستینه

فواید شگفت انگیز روغن نارگیل

فواید شگفت انگیز روغن نارگیل

فواید شگفت انگیز روغن نارگیل
هم نارگیل و هم روغن آن طی سال ها به عنوان عناصر دارویی در همه کشورهای دنیا برای افراد با سنین مختلف استفاده شده است. اما هنوز هم، بسیاری از مردم از همه مزایای سلامتی روغن نارگیل بی خبرند.

در این مقاله از راستینه ۷ واقعیت درباره روغن نارگیل وجود دارند که ممکن است برای بسیاری از مردم غافلگیر کننده باشد.

روغن نارگیلچربی اشباع شده موجود در روغن نارگیل در واقع سالم است.

بسیاری از مردم وقتی برچسب محتوای چربی اشباع شده را بر روی روغن نارگیل می بینند، با خود فکر می کنند که این روغن احتمالا چگونه می تواند سالم باشد. چربی های موجود در روغن نارگیل عمدتا شامل اسیدهای چرب زنجیره متوسط هستند که در واقع باعث بهبود سلامتی می شوند و برای قلب مفید هستند. لوریک اسید، اسید چرب اولیه در روغن نارگیل “با افزایش کلسترول خوب یا HDL در خون به بهبود سطح کلسترول کمک می کند. ”

روغن نارگیل باعث می شود موهای سالم داشته باشید.

روغن نارگیل در انواع محصولات مراقبت از مو استفاده می شود. به گفته دکتر گروپ، این امر به این دلیل است که ” روغن نارگیل با وزن مولکولی کم و زنجیره خطی مستقیم، به طور موثر می تواند به ساقه مو نفوذ کند تا با کاهش از دست دادن پروتئین، باعث حفظ مواد مغذی و سلامت موها شود. ”

روغن نارگیل برای پوستاین روغن برای پوست مفید است.

روغن نارگیل مرطوب کننده ای فوق العاده مغذی برای پوست است. خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی آن برای بسیاری از مشکلات پوستی، فوق العاده است و همچنین به درمان زخم ها کمک می کند.

روغن نارگیل با جانداران مضر مبارزه می کند.

قارچ کاندیدا، شپش سر، پشه ها و شن مگس ها همه با روغن نارگیل دفع می شوند. این روغن همچنین در مبارزه با انواع ویروس ها و باکتری ها مفید است. در واقع، ” خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی اسید های چرب زنجیره متوسط / تری گلیسیرید (MCTs) یافت شده در روغن نارگیل از دهه ۱۹۶۰ به محققان شناخته شده است. تحقیق نشان داده است که میکروارگانیسم هایی(میکروب) که غیر فعال شده هستند شامل باکتری، مخمر، قارچ و ویروس های پوشانده شده اند. ”

بستنیروغن نارگیل می تواند به جای شیر در بستنی مورد استفاده قرار گیرد.

روغن نارگیل را می توان به جای چربی شیر استفاده کرد و همچنان باعث بافت نرم و کرمی بستنی های معمول، با عطر و طعم ملایم نارگیل، می شود.

روغن مفیدی برای ماساژ نوزاد است.

این امر ثابت شده است که روغن نارگیل باعث پیشرفت افزایش وزن و رشد نوزادانی می شود که روزانه با این روغن ماساژ داده می شوند.

درمان ضد مسمومیت با روغن نارگیلتاثیر این روغن به عنوان درمانی ضد مسمومیت ثابت شده است.

بیمارستانی در ایران گزارش داد که مردی که با استفاده از آفت کش آلومینیوم فسفات(قرص برنج) سعی در خودکشی داشت، بعد از اینکه ترکیبی از زغال چوب، بی کربنات سدیم، منیزیم سولفات و روغن نارگیل دریافت کرد، زنده ماند.

روشن است که روغن نارگیل بسیاری از مزایای سلامتی را فراهم می کند. اضافه کردن این روغن به رژیم غذایی روزانه نه تنها طعم خوبی به غذاها می دهد، بلکه ممکن است سلامت کلی شما را بهبود ببخشد.
منبع:راستینه

سردرد نشان دهنده ی اختلال در سلامتی

سردرد نشان دهنده ی اختلال در سلامتی

سردرد نشان دهنده ی اختلال در سلامتی
سردرد معمول ترین شکل درد است. سردرد یکی از مهمترین دلایلی است که افراد بخاطر آن یک روز کاری یا یک روز تحصیلی در مدرسه را از دست می دهند یا مجبور به مراجعه به پزشک می شودند. درحقیقت، طبق محاسبه سازمان سلامت ملی تنها ۲۸ میلیون نفر از میگرن رنج می برند.
بدلیل آنکه میگرن دلایل مختلفی دارد، از سرما تا دوران قبل از قاعدگی، برای بیمار بسیار مشکل است که دریابد چه نوع سردردی را تجربه میکند و چگونه با آن برخورد کند.

انواع سردرد

رایج ترین سردردها مربوط به اختلالات عروقی ( فشار خون بالا ، سم بالا و غیره ) ، گرفتگی عضلات ( گرفتگی ، استرس و غیره ) و تورم ( عفونت ) میباشند.

سردرد ناشی از اختلالات مفصل گیجگاهی ــ فکی

سردرد ناشی از اختلالات مفصل گیجگاهی ــ فکی
این نوع سردرد بدلیل مشکلات در فک ، مفصل فک و عضلات پایین صورت میباشد. و این میتواند بدلیل ساییدگی دندان و گره خوردگی آنها ، گرفتگی در فک و در رفتگی مفصل فک و ورم مفاصل شود. این درد تنها در فک احساس نمیشود ، درد به طرف گونه ها ، گیجگاه ها و گوش ها یا در اطراف گردن و شانه ها هم می رود.

دردهای سینوسی

دردهای سینوسی
همانطور که از اسم آن پیداست ، دردهای سینوسی هنگامی رخ میدهد که سینوسها عفونی و یا مسدود شوند. این میتواند باعث درد پشت گونه ها ، بینی ، و چشمها شود و هنگام خم شدن به جلو و یا بیدار شدن درد آن بدتر میشود.دلایل شایع مانند واکنش آلرژیک، تومور و یا عفونت میباشند.بسته به دلیل اصلی آن ، علائم شبیه علائم میگرن میباشند.

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای
این نوع سردرد بسیار تیز و دردناک میباشد که هر از گاهی چندین بار در روز برای ماه ها رخ میدهد و سپس تا ۶ ماه دوران بدون سردرد را سپری میکنید.درد با هشدار آغاز میشود و معمولا تنها یک طرف سر را تحت تاثیر میگذارد و اغلب همراه با چشمانی قرمز و آبریزش بینی میباشد.معمولا نواحی تحت تاثیر شامل بالای چشم نزدیک گیجگاه است.این سردردها معمولا کمتر از یکساعت طول میکشد و هرروز همان ساعت باز میگردد.

سردرد تنشی

سردرد تنشی
این نوع سردرد براثر استرس و اضطراب رخ میدهد.زمانیکه عضلات در ناحیه شانه ها ، گردن و فک دچار گرفتگی میشوند ،‌سردرد باعث ایجاد فشار ، کشیدگی و فشردگی میشود که بر روی گیجگاهها ، صورت و ته سر تاثیر میگذارد. میتواند بین چند دقیقه تا چند روز طول بکشد . محرکها شامل کم خوابی ، کمبود اشتها ، موقعیت های استرس زا ،احساساتی شدن و الکل می باشند.

سردرد گردنی

سردرد گردنی
این نوع از سردرد همچنین به اسم سردرد تنشی مزمن هم شناخته می شود.این نوع سردرد در واقع برروی سر شما تاثیری نمیگذارد و درد در ناحیه گردن و استخوان شانه رخ میدهد و شما ممکن است درد را در ناحیه پشت سر و یا جمجمه احساس کنید.بهترین راه برای خلاصی از آن این است که دلیل اصلی آن را درمان کنید ، ممکن است دلایل آن : فشار وارده به عصب ، گره عضله ، آسیب وارده به عضلات ،‌ رشد غیر عادی استخوان ، تومور ، ورم بافت و اختلالات مفصلی باشد. در موارد زیر شخص احساس آرامش میکند : ماساژ ، طب سوزنی، فیزیوتراپی و درمان ازطریق جابجاکردن ستون فقرات.

میگرن

میگرن
در این نوع سردرد احساس تپش و ضربان دارید که اغلب همراه با تهوع ، استفراغ و حساسیت به نور و صدا می باشد.اینها اغلب هرکجا برای چند دقیقه تا چند ساعت طول میکشد.بعضی افراد ممکن است دچار توهم بینایی مانند هاله ،‌لکه ها و نور چشمک زن میشوند همچنین اختلال در حواس بویایی ، لامسه و چشایی و کرختی از دیگر علائم این نوع سردرد می باشند.پس از اینکه علائم فروکش کردند ، میگرن معمولا خستگی و عدم تمرکز را بجا میگذارد.

مراجعه به پزشک
چه زمانی برای مراجعه به پزشک مناسب است ؟

برطبق آمار و تحقیقات سازمان سلامت ملی ، یک سردرد میتواند علائم بیماری جدی تری باشد مانند :

خونریزی در ناحیه بین مغز و بافت که مغز را پوشش داده است.
فشار خون بالا
عفونت مغزی مانند مننژیت ، آماس مغز و یا آبسه مغز
تومور مغزی
افزایش مایع درون جمجمه که باعث ورم مغز میشود.
افزایش فشار درون جمجمه که بنظر تومور می آید ولی تومور نیست .
مسمومیت مونوکسید کربن
کمبود نفس هنگام خواب
اختلال در رگهای خونی و خونریزی داخل مغز ، بد شکلی شریانی وریدی مغز ، آنوریسم یا رگ برآمدگی مغز ، یا سکته

در صورت مشاهده علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

سردرد ناگهان رخ میدهد و بسیار دردناک باشد.
سردردی که به آن دچار شده اید بدترین سردردی باشد که تا بحال دچار شده اید حتی اگر اغلب به سردرد مبتلا میشوید.
همراه با سردرد دچار لکنت زبان ، تغییر در بینایی ، اختلال در حرکت دستها و پاها، عدم تعادل ، گیجی ، یا از دست دادن حافظه شده باشید.
سردرد پس از ۲۴ ساعت بدتر شود.
همراه با سردرد دچار تب ،‌گرفتگی گردن ، تهوع و استفراغ شوید.
سردرد همراه با آسیب دیگی سر رخ داده باشد.
سردرد شدید و تنها در یک چشم باشد و همان چشم قرمز شده باشد.
شما بتازگی شروع به سردرد گرفتن کرده باشید مخصوصا اگر بالای ۵۰ سال داشته باشید.
سردردهایی که همراه با اختلال در بینایی ، درد هنگام جویدن ، یا ازدست دادن وزن
سابقه ابتلا به سرطان یا اختلال در دستگاه ایمنی ( مانند ایدز) داشته باشید و مبتلا به سردرد جدید شده اید.

درمان های خانگی
درمان های خانگی

بیشتر افراد هنگام ابتلا به میگرن های شدید به داروهای سردرد پناه میبرند ، در صورتیکه این داروها میتوانند باعث بازگشت دوباره سردردها شوند. این بدین معنی است که مصرف منظم این داروها میتواند سردردها را تحریک کنند.
اگر از سردرد های مزمن در عذاب هستید ، دراینجا به چند راه حل طبیعی اشاره میکنیم که میتوانند باعث درمان دائم آن شوند:

نمک هیمالیا
چای زنجبیل
لیموناد اسطوخودوس
ویتامین B2
منیزیم

ممکن است شما با نوشیدن یک لیوان بزرگ آب ، و استراحت در یک اتاق تاریک و قرار دادن یک تکه پارچه خنک برروی سر احساس بهتری کنید.

برای پیشگیری از مبتلا شدن به سردرد ، از سردردهایی که به آنها دچار می شوید یادداشت بردارید تا محرک های ایجاد و افزایش سردردها را دریابید . زمان و روزی را که درد شروع می شود و تمام می شود را یادداشت کنید ، آنچه را که ظرف مدت ۲۴ ساعت قبل از بروز علائم می خورید و می نوشید را یادداشت کنید ، شب قبل از سردرد چه مدت خوابیدید و چه کار میکردید و به چه چیزی فکر میکردید ، همه را یادداشت کنید.این به شما کمک میکند تا نوع سردرد خود را تشخیص دهید و سردردهای بعدی را پیش بینی و اداره کنید.

ممکن است مراجعه به پزشک ( دکتر تغذیه و یا کیادرمانگر که بطور طبیعی سعی در درمان میکند ) برای شما مفید باشد چراکه باعث می شود درون خود را بهتر بشناسید و به یک سلامت کلی برسید.
منبع:راستینه

روش های درمانی بیماری پسوریازیس یا صدف

روش های درمانی بیماری پسوریازیس یا صدف

روش های درمانی بیماری پسوریازیس یا صدف
تمام روش های درمانی بیماری پسوریازیس یا صدف _ بیماری پسوریازیس یا در اصطلاح عامه صدف به علت نقص در سیستم ایمنی بدن رخ می دهد و در آن پوست بصورت فلس در آمده و خارش ایجاد می کند. روش‌های بسیار زیادی برای درمان پسوریازیس وجود دارد. درمان‌های خوراکی، موضعی و نیز بیولوژیک برای این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیماری پسوریازیس

درمان روزانه:

اگرچه هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد اما درمان‌های خوراکی و موضعی زیادی وجود دارد که افراد می‌توانند از آن برای مدیریت بیماری خود استفاده کنند. درمان‌های موضعی که معمولا به صورت مستقیم بر روی پوست اعمال می‌شوند، می‌توانند خارش و التهاب پوست را کاهش دهند، ظاهر پوست را بهبود ببخشند و تولید سلول‌های غیر عادی را کمتر کنند. تولید سلول‌های غیر طبیعی یکی از دلایل اصلی بیماری پسوریازیس محسوب می‌شود.

اولین خط دفاعی در بدن:

اگر شرایط شما به چند ناحیه خاص محدود شده است، داروهای موضعی اولین خط دفاعی بدن محسوب می‌شوند. می‌توان بیماران را به دو گروه مجزا طبقه بندی کرد. یکی از این گروه ها افرادی هستند که تنها چند نقطه بر روی بدن دارند. برای درمان این بیماران معمولا از داروهای موضعی استفاده می‌شود.
بیمارانی که نقاط فراوانی بر روی بدن دارند را نمی‌توان با درمان موضعی به طور کلی بهبود بخشید. زیرا اعمال اینگونه داروها بر روی تمامی نقاط کمی دشوار است. برای افراد مبتلا به پسوریازیس که بیشتر نقاط بدن پوشیده شده است، داروهای خوراکی و بیولوژیک‌ها بهتر جواب می‌دهند.

1 تمام روش های درمانی بیماری پسوریازیس یا صدف
2 منبع :پزشک تو تمام روش های درمانی بیماری پسوریازیس یا صدف

تمام روش های درمانی بیماری پسوریازیس یا صدف

درمان ترکیبی:

پزشک ممکن است بخواهد از درمان‌های ترکیبی استفاده کند. در چنین شرایطی به بیمار توصیه می‌شود داروها را به صورت منظم بر روی نواحی مشخص شده اعمال کند و مطمئن شود همه بخش‌ها به خوبی پوشش داده شده است.

کرم‌های مرطوب کننده:

یکی از درمان‌های اصلی برای بیماری پسوریازیس مرطوب نگه داشتن روزانه پوست است. این موضوع در فصل‌های سرد و خشک سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به بیماران توصیه می‌شود از پمادهایی همچون لوسیون‌ها و وازلین برای کمتر کردن خارش و قرمزی استفاده کنند. یافتن یک محصول مناسب برای پوست، به فرایند آزمون و خطا نیاز دارد. هر چند شما می‌توانید از یک پزشک متخصص نیز برای اینکار مشورت بگیرید. بعد از انتخاب محصول مناسب، سعی کنید آن را بلافاصله بعد از حمام اعمال کنید.

قطران زغال‌سنگ:

هنوز مشخص نیست این درمان قدیمی چگونه می تواند به بیماران مبتلا به پسوریازیس کمک کند. دکتر رابرت ای کالب در این باره می گوید: ما هنوز طرز کار و فرایند این ماده را به خوبی نمی‌دانیم. پزشکان بر این باورند که این ماده می‌تواند تولید بیش از حد سلول‌های پوستی را کمتر کند.
یکی از مزیت‌های اصلی این ماده این است که عوارض جانبی زیادی ندارد. البته باید به خاطر داشته باشید که قطران زغال سنگ بدبوست و می‌تواند باعث ایجاد لکه بر روی لباس شود.

استروئیدهای موضعی:

استروئیدها، نقطه اتکاء درمان موضعی هستند. استروئیدهای موضعی که با عنوان کورتیکواستروئیدهای موضعی نیز شناخته شده اند یکی از مهم ترین و رایج ترین راه‌حل‌های موضعی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

استروئیدها چگونه کار می‌کنند؟

استروئید می‌تواند التهاب را کاهش دهد، خارش را تسکین ببخشد و توسعه نقاط جدید را کندتر نماید. اگرچه این نوع درمان موثر است اما استروئیدهای موضعی تهاجمی می‌تواند باعث نازک شدن پوست شود. بنابراین بیشتر متخصصان پوست توصیه می‌کنند از این درمان به صورت دوره‌ای و در یک محدوده خاص استفاده شود. مهم ترین چالشی که در این مورد وجود دارد استفاده از مزایای استروئیدها بدون آسیب وارد شدن به بدن است.

آنالوگ‌های ویتامین D:

ویتامین D مصنوعی( داروهایی که تولید بیش از حد سلول‌های پوستی را کنترل می‌کند) باعث کاهش خارش پوست می‌شود. اینگونه موارد همانند محصولات استروئیدی موضعی سریع عمل نمی‌کنند اما باعث نازک شدن پوست نخواهند شد و این خود مزیت بزرگی است.

مراقبت‌های تکمیلی:

بیشتر پزشکان از آنالوگ‌های ویتامین D به عنوان مکمل استروئید استفاده می‌کنند. زمانی که بیماری با استفاده از استروئید تحت کنترل قرار گرفت می‌توان از مشتقات ویتامینD استفاده کرد.

مشتقات ویتامین A:

مشتقات ویتامین A همچون تازاروتین رشد سلول‌های پوستی را کندتر می‌کند و از التهاب آن می‌کاهد. آن‌ها معمولا در نواحی همچون صورت، پوست سر و ناخن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود امکان ایجاد خارش نیز وجود دارد.

اسید سالیسیلیک:

این نوع درمان که معمولا به همراه داروهای موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند التهاب را کاهش دهد و به حذف تکه‌هایی که در پوست ظاهر می‌شود کمک نماید. اسید سالیسیلیک بدون نسخه و با تجویز پزشک موجود است. شما می‌توانید این ماده را به صورت لوسیون، صابون، شامپو و سایر اشکال تهیه کنید.

داروهای خوراکی:

سال‌هاست که از داروهای خوراکی برای درمان این بیماری استفاده می شود. در سال‌های اخیر بیمارانی که پسوریازیس متوسط تا شدید داشتند به داروهای بیولوژیک جدید روی آورده اند. اما داروهای خوراکی نیز اهمیت خاص خود را دارند.

مدیریت روزانه:

خوشبختانه، پسوریازیس قابل مدیریت است. درمان‌هایی که برای این بیماری وجود دارد موثرتر، امن تر و ساده تر از سال‌های گذشته هستند.

متوتروکسات:

متوتروکسات چیست؟ این دارو متعلق به گروه داروهای شناخته شده با نام آنتی متابولیت‌ها است. متوتروکسات در تولید بیش از حد سلول‌های پوستی که باعث ایجاد این بیماری می شود تداخل ایجاد می‌کند. متوتروکسات معمولا هفته‌ای یکبار و با دوز ۳۰ میلی گرم مصرف می‌شود. با این وجود دوز آن به مقادیر کمتر تقسیم می‌شود و در دوره ۲۴ ساعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اطلاعات بیشتر در مورد متوتروکسات:

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که این دارو در ۷۰ الی ۸۰ درصد بیماران مبتلا به پسوریازیس موثر بوده است. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که ۶۰ درصد از بیمارانی که این دارو را دریافت کرده اند فرایند درمان بهتری داشته اند. معمولا نتایج بهبود بعد از دو الی سه ماه دیده می‌شود.

سیکلوسپورین:

سیکلوسپورین یک داروی سرکوب کننده ایمنی است که با سرکوب کردن سلول‌های ایمنی معیوبی که سیگنال رشد دوباره پوست را ارسال می‌کنند با بیماری پسوریازیس مبارزه می‌کند. این دارو معمولا یکبار در روز به صورت کپسول یا خوراکی مصرف می‌شود.

Acretin:

این دارو یک رتینوئید( نوعی ویتامین A مصنوعی) است. این دارو روزانه یکبار مصرف می‌شود.

آدالیمومب:

این دارو معمولا برای درمان پسوریازیس و آرتریت روماتوئید استفاده می‌شود. در دوره کنترل شده طولانی مدت، بین ۵۵ تا ۷۰ درصد بیمارانی که از این دارو استفاده کرده بودند ، تعداد پلاک‌هایشان ۷۵ درصد کاهش یافته بود.

رمی کید(اینفلیکسیماب):

هر هشت هفته یکبار، این دارو به صورت وریدی در مطب پزشک تزریق می‌شود. دو تحقیقی که در این مورد انجام شده است نشان می‌دهد که این دارو حدود ۸۰ درصد موثر بوده است.

انبرل (اتانرسپت):

یکی از اولین بیولوژیک‌های تایید شده برای پسوریازیس، انبرل است که نسبتا داروی امنی است و می‌توان آن را تحمل کرد. اثربخشی این دارو حدود ۴۵ تا ۶۰ درصد بوده است.

Amevive:

Amevive تنها بیولوژیک طراحی شده است که به صورت متناوب استفاده می‌شود. یکی از تحقیقات انجام شده نرخ موفقیت ۳۰ درصد را در طول دوره درمان ۱۲ هفته نشان داده است. اگر این دارو بیش از ۶۰ هفته مورد استفاده قرار گیرد، اثربخشی بالای ۵۰ درصد را خواهد داشت. با این وجود مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که Amevive در طولانی مدت اثربخشی کمتری خواهد داشت.

اوستکناماب:

این دارو هر سه ماه یکبار تزریق می‌شود. از آنجایی که اوستکناماب یک مدولاتور سلول T یا مهار کننده TNF نیست، می‌توان به عنوان جایگزین برای بیمارانی استفاده شود که به سایر داروها پاسخ مثبتی نداده‌اند. در یک ازمایش بالینی نرخ پاسخدهی این دارو بین ۶۵ تا ۸۰ درصد تعیین شده است.
منبع :پزشک تو

طب سوزنی برای چه بیماری هایی است

طب سوزنی برای چه بیماری هایی است

طب سوزنی یک شیوه درمان جایگزین (طب مکمل) است که در آن، سوزن های بسیار باریک وارد پوست می شوند تا طیف وسیعی از بیماری ها را درمان کنند.

این روش درمانی بخشی از طب سنتی چین است. در باور طب سنتی چینی، نیروی زندگی که به آن qi می گویند، در کانال های پیچیده ای به نام عصب میانی یا مدیان جریان دارد. وقتی مدیان ها مسدود شوند، این نیرو نمی تواند آزادانه جریان داشته باشد. این مشکل باعث درد مزمن و بیماری می شود.

دانشمندان چینی در دانشگاه پکن دریافتند طب سوزنی درمانی موثر برای بیخوابی می باشد

برای درمان این مدیان های مسدود شده، متخصص طب سوزنی، سوزن های نازکی را وارد لایه ی سطحی پوست می نماید. این سوزن ها، مدیان های مسدود بدن را باز می کنند و به qi اجازه می دهند به جریان عادی اش برگردد.

درمان انواع سردرد و میگرن


از این طب سنتی برای درمان انواع درد و ناراحتی ها مانند سردرد میگرنی و سردرد تنشی استفاده می شود. این تکنیک از نگاه علم مدرن نیز موثر است.

گروهی از پژوهشگران با انجام بیش از یازده مطالعه، فواید درمان با طب سوزنی را بررسی کردند که شامل انجام طب سوزنی برای هزاران بیمار مبتلا به سردردهای خفیف تا شدید می شد.

بعد از بررسی محققان دریافتند طب سوزنی می تواند شیوه ای غیردارویی و موثر برای درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن تنشی باشد.

تسکین دردهای مزمن


این طب راهی موثر برای درمان درد طولانی مدت گردن، کمر و زانو می باشد. از این شیوه برای درمان درد آرتریت روماتوئید هم استفاده می شود.

درمان بی خوابی


دانشمندان چینی در دانشگاه پکن دریافتند طب سوزنی درمانی موثر برای بیخوابی می باشد. طب سوزنی می تواند تاثیرات قرص خواب و درمان های گیاهی را تقویت کند و نتایجش بهتر از زمانی است که این داروها به تنهایی استفاده شوند. بر خلاف قرص های خواب و مکمل های گیاهی، این نوع طب عوارضی نداشته و هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند.

تسریع بهبودی بعد از شیمی درمانی


بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند، می توانند با کمک طب سوزنی سیر بهبودی سریع تری داشته باشند. مطالعات گوناگون تایید می کنند که طب سوزنی، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و حتی پلاکت های خون را افزایش می دهد.

در یک بررسی دانشمندان دریافتند که طب سوزنی واقعا می تواند از کاهش سلول های سالم بدن بعد از شیمی درمانی و رادیوتراپی پیشگیری کند.

بیماران این طور گزارش دادند که بعد از انجام طب سوزنی احساس درد کمتری داشته و طب سوزنی به بهبود کیفیت زندگی شان کمک کرده است. برخی بیماران همچنین گفتند که طب سوزنی، واکنش شدید بدن نسبت به شیمی درمانی مانند حالت تهوع و استفراغ را کاهش داده است.

تقویت سلامت روانی


آیا می دانستید که طب سوزنی پیر شدن مغز را به تاخیر می اندازد؟ طب سوزنی همچنین خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش داده و حافظه و عملکردهای ادراکی مغز را تقویت می نماید.

برخی مطالعات نشان دادند برای درمان پارکینسون و سایر بیماری های مربوط به سالمندی که موجب کاهش نیروی ادراک مغزی می شوند، می توان از طب سوزنی استفاده کرد.

در تحقیقی، 85 درصد از بیماران مبتلا به پارکینسون، بعد از جلسات منظم طب سوزنی، شاهد بهبود علائم شان بودند. این علائم شامل رعشه، کُندی حرکت، درد، افسردگی، اختلال خواب و اضطراب می شد.

از بین بردن شوره سر با عصاره های گیاهی

از بین بردن شوره سر با عصاره های گیاهی

از بین بردن شوره سر با عصاره های گیاهی

متاسفانه شوره سر از جمله شایع ترین اختلالاتی است که افراد بسیاری از آن رنج می برند. عوامل مختلفی وجود دارند که شوره سر را در فرد ایجاد می کنند. خوشبختانه روش های زیادی برای مقابله با شوره سر وجود دارد؛ در ادامه شما را برخی روش های طبیعی برای درمان شوره سر آشنا خواهیم کرد.
شوره سر در واقع به دلیل پوسته پوسته شدن و ریزش این پوسته ها در ناحیه سرر ایجاد می شود. شوره سر نوعی اختلال در لایه سطحی پوست سر است که با وجود سلامت کامل در بقیه اعضای بدن ایجاد می شود. البته افزایش پوسته‌ ریزی یا کنده شدن بیش از حد سلول‌های مرده از سطح پوست دلایل مختلفی دارد.
از بین بردن شوره سر با عصاره های گیاهی
دو ساعت قبل از حمام می‌توانید از روغن‌هایی مانند روغن گل سرخ، روغن گل بنفشه، لعاب گل ختمی،، لعاب اسفرزه و آب چغندر پخته را بر روی سر مالیده و در صورتی که برایتان مفید بود هر بار قبل از حمام این کار را تکرار کنید.
گل ختمی و دانه اسفرزه هنگامی که آب گرم روی آنها بریزید بعد از مدتی مایع غلیظ و ژله مانندی ایجادد می‌شود، سپس با پارچه‌ای این لعاب را از گل یا دانه جدا کرده و لعاب آن را بر سرتان بمالید.
در صورتی که با چند بار استفاده از مواد به نتیجه مطلوب نرسیدید احتمالاً بدن دچار نوعی از سوء مزاجج است و به پاکسازی نیاز دارد که در این شرایط باید به پزشک متخصص طب سنّتی مراجعه شود.
از بین بردن شوره سر با عصاره های گیاهی

منبع: تی نیوز