خواص دارچین

خواص دارچین

دارچین یکی از ادویه هاییست که از قدیم برای درمان موارد مختلف به کار برده شده است. این ادویه آنقدر خاصیت دارد که قطعا از آن شگفت زده خواهید شد. پوست دارچین سرشار از موادی است که در درمان بیماری ها بسیار موثر هستند. دارچین ضد التهاب، کاهنده قند خون و یک آنتی اکسیدان قوی است. در زیر توضیحات بیشتری درباره این ادویه خوش بو و خوش طعم ارائه می کنیم.

  • خاصیت ضدالتهابی

دارچین سرشار از آنتی اکسیدان است به همین خاطر نیز خاصیت ضدالتهابی دارد. طبق تحقیقات انجام شده روی خواص دارچین مشخص شده است که این ماده بیش از 7 نوع فلاونید دارد که به درمان التهاب های بدن کمک می کنند. می توانید برای درمان درد پریود در خانم ها و کنترل حساسیت های فصلی نیز از دارچین استفاده کنید.

  • مقابله با دیابت

دارچین هم برای جلوگیری از دیابت خوب است و هم برای کاهش قند خون.  در واقع دارچین از جذب قند موجود در مواد غذایی جلوگیری می کند و بدین ترتیب از دیابت پیشگیری می کند. هنگامی که دارچین می خوریم آنزیم آلانین که گلوکز را جذب خون می کند غیر فعال می شود. 

  • مقابله با سرطان

همانطور که گفتیم دارچین سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل می تواند از رشد تومورهای سرطانی و از بین رفتن سلول های بدن جلوگیری کند. دارچین حتی باعث تخریب سلول های سرطانی می شود. با اینکه این ماده غذایی برای پیشگیری و درمان تمام سرطان ها مفید است اما تاثیر دوچندانی روی سرطان روده بزرگ دارد. 

  • مقابله با عفونت و ویروس

اگر می خواهید ریسک ابتلا به انواع عفونت ها و ویروس ها را در خود کاهش دهید دارچین را به طور منظم در برنامه غذایی خود قرار دهید. روغن مخصوصی که در دارچین وجود دارد ضد میکروب و ضد ویروس و  قارچ است و خطر ابتلا به سرماخوردگی و انفولانزا و حتی ایدز را کاهش می دهد. 

  • پیشگیری از آلزایمر

عصاره دارچین می تواند در جلوگیری از آلزایمر موثر باشد. ترکیبات اپیکاتچین و سینامالدهید موجود در دارچین باعث مقابله با ضعف حافظه می شوند و از رشد سلول های عامل آلزایمر جلوگیری می کنند. 


  • تقویت عملکرد بدن

اگر می خواهید وضعیت عمومی و هوشیاری روانی خود را افزایش دهید کافیست از دارچین استفاده کنید. دارچین به افزایش توانایی های شناختی شما کمک شایانی می کند.

  • افزایش رشد مو

دارچین می تواند از ریزش مو جلوگیری کند.

  • حفظ سلامت دندان

در دهان باکتری هایی وجود دارد که عامل پوسیدگی دندان هستند و ممکن است عفونت زبان نیز ایجاد می کنند. دارچین نقش بسیار خوبی در مبارزه با این باکتری ها دارد. اگرچه مواد دیگری در در این مورد مفید هستند اما طبق تحقیقات دارچین بیشترین تاثیر را دارد. در واقع دارچین یک دهان شویه طبیعی است.  می توانید به جای آدامس نیز از دارچین استفاده کنید که بوی بدن دهان را از بین ببرید.

  • مفید برای پوست

می توانید از ماسک دارچین استفاده کنید تا جای جوش و آکنه را از بین ببرید. اگر عسل را نیز به دارچین اضافه کنید به شادابی و روشن شدن پوستتان کمک بیشتری می کنید. کافیست ترکیب دارچین و عسل را ده دقیقه روی صورتتان بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید.

علاوه بر این، دارچین چین و چروک صورت را از بین می برد و روند پیری را کند می کند.

می توانید دارچین، روغن زیتون، عسل و کمی نمک دریا را نیز باهم ترکیب کنید و ماسک بدست آمده را به صورت خود بزنید. با این کار به صورت طبیعی پوست خود را لایه برداری کرده اید.