درمان های خانگی نفخ معده

درمان های خانگی نفخ معده

یکی از وضعیت های آزاردهنده سیستم گوارشی نفخ معده است و حتی بسیاری از افراد از آن خجالت می کشند. نفخ معده می تواند دلایل متعددی داشته باشد مثلا اگر اسید معده پایین باشد یا اگر از داروی ضد اسید معده استفاده شود فرد دچار نفخ معده  می شود. جراحی هایی که قبلا در ناحیه شکم انجام شده اند و فاکتورهای محیطی نیز در نفخ معده تاثیر دارند. ما در این مقاله می خواهیم تعدادی از درمان های خانگی برای نفخ معده را با شما در میان بگذاریم. امیدواریم هر چه سریعتر از این مشکل آسوده شوید. 

زنجبیل

زنجبیل درد شکم را کم می کند و حرکات روده را متعادل تر می کند. می توانید با زنجبیل و مقداری لیمو تازه چای دم کنید و بنوشید. با این کار می توانید نفخ خود را به سرعت کاهش دهید.

برگ نعنا

نعنا برای دردهای شکمی بسیار خوب عمل می کند. چای نعنا نفخ شکم را بسیار کم می کند و موادی که در آن وجود دارد مسکن طبیعی درد هستند.

اگر برگ نعنا در دسترس نبود می توانید از قرص های نعنا نیز استفاده کنید که در داروخانه ها به فروش می رسند. البته توجه کنید اگر سوزش سردل دارید نباید نعنا بخورید. 

سیر

سیر می تواند فرآیند هضم غذا را تسهیل کند و عملکرد سیستم گوارش را بهبود ببخشد. اگر از بوی سیر بدتان می آید بهتر است مقداری جعفری در کنار آن میل کنید تا بوی بد آن از بین برود.

افزایش فیبر رژیم غذایی

برای اینکه دستگاه گوارش شما به خوبی کار کند باید مقدار فیبر موجود در برنامه غذایی خود را افزایش دهید. برای این کار مصرف سبزیجات تازه و میوه ها را به مرور بیشتر کنید. آب بیشتری نیز بنوشید که دستگاه گوارشنان به خوبی عمل کند.

گرم نگه داشتن شکم

یکی از توصیه های طب سنتی این است که شکم خود را گرم نگه دارید تا نفخ معده تان بهتر شود. می توانید از کیسه حاوی نمک یا آب گرم استفاده کنید. یا یک حوله گرم روی شکم خود قرار دهید.

استفاده از سبزی های معطر

بسیاری از غذاها باعث نفخ معده می شوند. می توانید مقداری سبزی معطر در کنار غذا بپزید. آویشن برای این کار بسیار گزینه مناسبی است. برای کاهش نفخ لوبیا و عدس نیز می توانید آن ها را با کمی گلپر میل کنید. 

گیاهان دارویی

برخی گیاهان دارویی مانند دارچین، زیره، رازیانه و هل نیز به کاهش نفخ معده کمک می کنند. ریحان  و هویج نیز بسیار موثر هستند. 

در کنار این موارد می توانید دم کرده خوشمزه و معطری از سبزی هایی از قبیل نعنا و زیره تهیه کنید و پس از غذا بنوشید. 

علاوه بر مد نظر قرار دادن موارد بالا بهتر است بدانید غذاهایی که طعم و بوی آن ها را نمی پسندید باعث نفخ شما می شوند زیرا طب سنتی معتقد است معده حس بسیار خوبی دارد و متوجه احساس شما می شوند. خوراکی هایی مانند خیار و کدو باعث نفخ معده می شوند پس بهتر است کمتر از آن ها استفاده کنید. عدس و لوبیا نیز همینطور هستند.

افرادی که هر گونه مشکل معده اعم از نفخ دارند باید ترشی، آب سرد و غذاهای نفاخ مصرف نکنند و مراقب سلامتی خود باشند.